Viyana Gezi Rehberi – Mükemmel Şehre Merhaba

Her beyaz yakalının, Dolar/Euro fiyatlarındaki artışın gerçekleşmeden önce yaptığı gibi biz de yaz yaklaşırken nereye gidebiliriz diye birbirimize soruyor, konuyu değerlendiriyorduk. Daha önce gittiğimiz Lviv Seyahatı sonrası artık yurt dışı gezi planlaması yapmak bizim için doğal bir hal almıştı. Ve sonunda gitmişken muhteşem bir plan yapmak istedik ve bu yaz için Viyana / Prag gezi planı yapmıştık. İşte bu yazıda Viyana’da gezdiğimiz gördüğümüz yerleri sizler için derleyerek, kendi planınızda kullanabileceğiniz Viyana Gezi Rehberi hazırlamak istedik. Umarız işinize yarar ve güzel notlar alırsınız 🙂 Gezip görülecek yerler ile ilgili listemize geçmeden önce Viyana hakkında genel bilgiler vermek istiyoruz. Bu bilgiler size çok yardımcı olacaktır.

Viyana Hakkında Kısa Kısa

 • Viyana para birimi €’dur. Yani ek olarak para bozdurmak zorunda olmayacaksınız.
 • Şehir genel olarak çok güvenli. Herhangi bir güvenlik problemi gözlemlemedik.
 • Hava alanından metro ile merkeze gelebilirsiniz. İlk tren için ayrı para ödemek zorundasınız. 2018 Temmuz ayında ücreti 1.8 € idi. Bu bilet ile Wien Mitte istasyonuna gidebilirsiniz. Oradan aktarma yapabilirsiniz. Sonrasında şehirde toplu taşıma kullanmak için biz 3 günlük(72 saat) 17,10 € (Kişi Başı) fiyatla bilet aldık. Neredeyse aynı fiyata haftalık bilet var. Ancak bu haftalık bilet Pazartesi-Pazar arası geçerli. Yani Cumartesi alırsanız Pazar sona eriyor. Bizi bu konuda bilet satan kişi uyarmıştı. Bilet alırken dikkatli olun o nedenle. Alacağınız bu bilet ile tüm toplu taşımayı sınırsız kullanabilirsiniz. Bu size çok zaman kazandıracaktır.
 • Ulaşımda aldığınız bilet yanınızda bulunması gerekiyor. Ancak bir yerde kullanmıyorsunuz. Sadece denetmenler sorarsa göstermeniz gerekiyor. Yoksa 100€ gibi bir cezası var. Bize son gün otogara giderken sordular. Ve bileti olmayan bir kız hakkında işlem yapıyorlardı.
 • Toplu taşıma ve yol bulmak içi Google Maps sizin baş ucu kaynağınız olacak. Çünkü gitmek istediğiniz yer ile ilgili sizi toplu taşıma ile yönlendirme yapıyor. Adım adım hangi tramvaya/metroya binmeniz gerektiğini ve hangi istasyonlarda inip nereye gideceğinizi size söylüyor. Gitmeden önce Offline harita olarak indirmeniz yararınıza olacaktır.
 • Gezilecek yerler ile ilgili listeleri oluşturabileceğiniz ve yön bulmada size yardımcı olacak Ulmon Harita uygulamasını indirmeden gitmeyin deriz. Çok işinize yarayacaktır.
 • Kalacak yer olarak merkeze yakın bir yer seçmeniz size zaman ve para kazandıracaktır. Özellikle metroya yakın bir yerde kalmanız çok işinizi görür ve rahatlatır.

Viyana Gezi Rehberi

1 – Innere Stadt

Inner Stadt

Viyana’ya indiniz ve muhtemelen bizim dediğimiz yolu izleyerek kalacağınız yere gelmiş bulunuyorsunuz. Artık yapmanız gereken merkeze inerek şehri keşfetmeye başlamak. Her zaman olduğu gibi şehir merkezinde yürümeye başlayıp, muhteşem şehir ile selamlaşmak harikadır. Hele ki bu şehir Viyana ise. Çünkü her yürüdüğünüz sokak, her döndüğünüz kavşak sizi şaşırtmaya devam edecek. Biz yürürken artık bu kadarı da fazla dedikçe farklı bir manzara bizi selamladı ve Viyana hakkındaki düşüncelerimizi daha da iyiye doğru götürdü. Sen güzel şehirsin Viyana 🙂

Konum : Inner Stadt 

2 – Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Viyana’da gezeceğiniz süre boyunca onlarca Saray ve Müze göreceksiniz. Hepsine gireyim dediğiniz taktirde zaman ve para açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bizim gibi daha çok ilginizi çekebilecek müzelere girmek ve diğerlerinin mimari büyüsüne bakarak derin düşüncelere dalmak mantıklı olabilir. Bizim için Hofburg Sarayı bu yapılardan biri. Kraliyetin kışlık sarayı olan sarayın muhteşem mimarisi önünde fotoğraf çektirip etrafı gezmeyi tercih ettik. Eğer girmek isterseniz giriş ücreti 12.5 € . Sarayın önünde bulunan alan Heldenplatz olarak adlandırılıyor. 1938 yılında Adolf Hitler şehre giriş yaptıktan sonraki konuşmasını burada gerçekleştirmiş.

Buraya kadar gelmişken yakınlarda yer alan Demel Kraliyet Pastanesi‘ne uğramayı unutmayın. Lezzet olarak baktığımızda bizim ilk üç listemize girmese de Viyana’ya gittiğinizde gitmeniz gereken noktalardan bir tanesidir. Ancak bu konu hakkında detaylı bilgiyi Viyana Yeme İçme Rehberi yazımızda aktaracağız.

Konum : Hofburg Sarayı

3 – Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Viyana‘nın saraylar şehri olacağını söylemiştik. Schönbrunn Sarayı kesinlikle bu saray içerisinde en büyüleyici olanlarından biri. Kraliyetin yazlık sarayı olan Schönbrunn Sarayını gezmek isterseniz, en az yarım gününüz gidecektir. Biz sadece bahçesini gezdik ve sanırım yarım gün harcadık. Sarayın içerisinde onlarca ücretli tur bulunuyor. Sarayın içerisini ve bahçesini gezebileceğiniz ücretli turlar var. Ancak bize göre bahçesini kendiniz gezerseniz yeterli olacaktır. Çünkü gerçekten büyük ve harika. Tura katılmak isterseniz, saray içerisinde;

 • 22 Oda – Imperier Tour – 12.9 Euro
 • 40 Oda  – Grand Tour – 15.9 Euro

Konum : Schönbrunn Sarayı

4 – Beldevre Sarayı

Beldevre Sarayı

Şu anda müze olarak kullanılan, barok mimarisine sahip olan sarayın tarihsel olarak önemi, 2. Dünya savaşı sonrasında Avusturya‘nın bağımsızlığını sağlayan anlaşma bu sarayda imzalanmış durumda.

Sarayın içini gezmek isterseniz aşağıdaki paraları ödemek durumundasınız. Biz içerisini gezmemiştik. Karar sizi tabii ki 🙂

 • Yukarı Beldevre – 14 Euro
 • Aşağıda Beldevre – 11 Euro
 • İkisi – 20 Euro

Konum : Beldevre Sarayı

5 – Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

Avusturya’lı mimar Friedensreich Hundertwasser tarafından düşük gelirlilerin yaşaması için tasarladığı ve Viyana’daki binalardan farklı olan rengarenk bir binadır. Turistlerin en çok uğradığı yerlerin başında geliyor. Rengarenk binaların önünde fotoğraf çektirip, hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Biz kendimiz için 10 €‘ya büyük bir poster satın aldık. Binanın içinde yaşayanlar olduğu için içini gezemiyorsunuz.

Konum : Hundertwasserhaus

6 – Kunst Haus Wien

Kunst Haus Wien

Yine Avusturya’lı mimar Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış ve Hundertwasserhaus yakınındaki bir diğer mimari yapı ile karşı karşıyayız. Binanın içerisinde bir adet müze ve kafe var. Dilerseniz içini gezebilirsiniz.

Konum : Kunst Haus Wien

7 – Stephansdom Katedrali

Viyana’nın merkezinde bulunan ve Viyana’nın en büyük katedralidir. Avrupa’nın en ünlü katedrallerinden bir tanesidir. Gotik mimariye sahip yapıda, Osmanlı’nın kuşatmasını konu alan ve bir yeni çerinin ayaklar altına alındığı heykel bulunuyor.

Konum : Stephansdom

8 – Parlamento Binası

Maalesef bizim gezimiz sırasında tadilattaydı ve göremeden dönmek zorunda kaldık. Ancak siz mutlaka gittiğinizde ziyaret edin. Zaten Rathaus‘u ziyaret ettiğinizde çok yakında olduğundan göreceksinizdir.

Konum : Parlamento Binası

9 – Rathausplatz

Rathaus

Viyana belediye binasına ait Gotik mimarisine ait yapı, ilk görüşte kendine hayran bırakmayı başarıyor. Gündüz ayrı güzel, gece ayrı güzel olan yapının önündeki alanda farklı zamanlarda farklı etkinlikler yapılıyor. Biz gittiğimizde Film Müzikleri Festivali vardı. Bina önüne kurulan dev ekranda muhteşem müzikal gösteriler yapıldı. Ayrıca bölgede farklı ülkelere ait yemekler ve içecekler mevcuttu. Fiyat olarak uygun yiyecek ve içecek bulabilirsiniz.

Ayrıca tam önünde bulunan Volksgarten Parkı‘nda yeşilliklerin içinde vakit geçirebilir, önünde bulunan temiz su çeşmesinden su içebilirsiniz.

Konum : Rathaus

10 – Anker Saati

Anker Saati

İki bina arasında köprü olarak görev yapan bir saattir. İlk bakışta nasıl çalıştığını ve neden ünlü olduğunu tam anlayamadık. Ancak detaylıca inceleyip izlediğinizde olayı anlayabiliyorsunuz. Roma rakamlarını taşıyan figürler, 0-60 arası sıralanmış dakika çizelgesi üzerinde ilerliyorlar. Elinde bulunan rakam saati, üstünde bulunan değer de dakikayı gösteriyor. Bu konuda yazılmış detaylı bir yazıyı ŞURADAN bulabilirsiniz.

Konum : Anker Saati

11 – Mozarthaus – Mozart Evi

Viyana’da yaşamış müzik dehası Mozart‘ın evini görme fırsatını kim geri çevirebilir ? Açıkçası biz de geri çevirmek istemedik ve koşar ayak gittik. Ancak biz gittiğimizde müze olarak kullanılan ev kapanmıştı. Biz de ertesi sabah geri Prag‘a geçeceğimiz için göremedik. Ancak siz gündüz vakti uğramalısınız.

Konum : Mozarthaus

12 – Museum Quartier

Museum Quarter

Viyana‘daki en ünlü müzelerden  bir tanesidir. İçerisinde 4 adet müze bulunuyor. Biz bu müzelerden hiç birine girmedik. Ancak siz isteğinize ve ilginize göre girebilirsiniz.

 • Kunsthistorisches Museum (sanat tarihi Müzesi)
 • MUMOK (Modern Sanat Müzesi)
 • Leopold Museum (Sanat Müzesi)
 • Albertina Museum

Biz gittiğimizde bir Cosplay festivali vardı. Enteresan bir ortamda güzel vakit geçirdik. Sizde de farklı bir festival denk gelebilir. Bir kontrol etmekte fayda var.

Konum : Museum Quartier

13 – The Naturhistorisches Museum – Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi

Viyana‘daki müzeler arasında girdiğimiz tek müzeydi Doğa Tarihi Müzesi. İçerisinde isminden de anlayabileceğiniz gibi doğadaki taşlardan tutun hayvanlara kadar bir tarihi bir akış bulunuyor. İçeride saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir müzedir.

Konum : The Naturhistorisches Museum

14 – Burggarten Parkı

Burggarten

Viyana’daki en güzel parklardan biri kesinlikle Burggarten parkıdır. Hele ki bahar/yaz aylarında gittiyseniz yem yeşil bir parkta güzel zaman geçirebilirsiniz. Muhteşem bir ortam ve temiz hava altında yanınızda getirebileceğiniz yiyecek/içeceklerinizi tüketebilirsiniz.

Konum : Burggarten

15 – Burgtheater

Rahthaus’a gittiğinizde muhtemelen karşılaşacağınız bir festivalin arkasında göreceğiniz muhteşem yapı BurgtheaterAvusturya Ulusal Tiyatrosu olarak mimar Gottfried Semper ve Baron Karl von Hasenauer tarafından 1874-1888 yılları arasında inşa edilmiştir. Arkasında da muhteşem bir yapı olan Palm Haus bulunuyor. Yeşillikler içinde, Burggarter‘e bakarak yemek yemek isterseniz doğru adrestesiniz.

Konum : Burgtheater

16 – Katholische Kirche Breitenfeld Katedrali

Kaldığımız evimizin hemen karşısında yer alan genel olarak listelerde yer almayan görkemli bir katedraldi. Hernalser Gürtel 5’in hemen karşısında yer alır.

Konum : Katholische Kirche Breitenfeld Katedrali

17 – Tuna Nehri

Tuna Nehri

Viyana’ya gidip de Tuna nehri kenarında bir şeyler içmeden gelmeyin. Bizim gittiğimiz yerle mi alakalı bilmiyorum ancak Prag‘da nehrin kullanılmasına göre Tuna nehri şehrin güzelliğinin gerisinde kalmış durumda.

Gidemediğimiz Ama Gitmeniz Gereken Yerler

 • Sisi Museum
 • Naschmarkt – Alışveriş Yapabilirsiniz
 • Opera Binası
 • Ulusal Kütüphane
 • Prater – Dönme Dolap

Viyana Kilise ve Katedral Listesi

Stephansdom

Katholische Kirche Breitenfeld Katedrali

Karl Kilisesi

Viyana Alışveriş Rehberi

Mariahilfer Strasse

Avusturya’nın en uzun alışveriş caddesi. Sadece bununla sınırlı değil, aynı zamanda Avusturya’daki sayı olarak en çok dükkanı barındıran caddesi olma ünvanını taşır. Cadde Museum Quartier’da başlayıp Westbahnhof yakınlarında bitiyor.

Kaerntner Strasse

Kaerntner Strasse, Viyana’nın tarihi şehir merkezindeki Wiener Staatsoper (Viyana Devlet Opera Binası) ile Stephensplatz’ı (St. Stephen Meydanı) birbirine bağlayan önemli yaya caddesidir. Burada, oteller, restoranlar, barlar, tarihi kafeler, mağazalar, hediyelik eşyalar ve önemli turistik yerleri bulabilirsiniz.
Kaerntner Strasse’nin yakın çevresinde en çok keyif aldığımız yerler arasında St. Stephens ve Aziz Petrus Kilisesi ve Viyana Devlet Opera Binası yer almaktadır.

Genel Değerlendirme

Viyana hakkında söylenecek çok şey var. Anlatılacak hikayeler, biriktirilen anılar var. Size söylemek istediğimiz en önemli şey, Viyana’ya gidin ! Gittiğinizde işinize yarayacak Viyana Gezi Rehberi hazırlamaya çalıştık. Umarım işinize yarayacaktır. Diğer yazımız olacak Viyana Yeme İçme Rehberi ise sizlere yemek için nerelere gitmeniz gerektiğini gösterecek. Bizi takip etmeye devam edin lütfen. Yazı ile ilgili veya Viyana ile iglili söylemek istediğiniz varsa, yorumlarda bekliyoruz !

Paylaş: