Prag Yeme İçme Rehberi – Bohem Ruhu Taşıyan Mekanlar

Prag sanırım şu ana kadar seyahat ettiğimiz şehirler arasında yeme içme anlamında en zayıf bulduğumuz şehir oldu. Gittiğimiz mekanlarda karnımızı doyurma anlamında bir problem yaşamasak da çeşitlilik ve lezzet anlamında en azından bizim gittiğimiz mekanlar çok da üst düzey olmadı. Ancak yine de mekanlar hakkında kısa kısa yorumlar yapmak isteriz. Bu arada hala Prag gezi rehberi yazımızı okumadıysanız aşağıdaki linkten sizi alabiliriz.

Prag Gezi Rehberi – Gezmelere Doyamadık

Prag Yeme İçme Rehberi

1 – Dish Burger

İlk günümüzde akşam yemeği için yaptığımız araştırmalarda Amerikan stili bir Burgerci olan Dish Burger’i değerlendirmek istedik. Mekan kaldığımız Airbnb evine yürüme mesafesindeydi. Ülkemizden farklı olarak menü kültürü yok mekanda. Hamburger yanında aldığınız soslar dahil her şey ayrı ücret olarak hesabınıza yansıyordu. Hamburger biraz yağlıydı ancak lezzet olarak güzeldi. Aldığımız sarımsaklı maydanozlu patates gayet güzeldi. Hala aklımızda diyebiliriz. İki hamburger ve iki patates yedik. Toplamda 650 Koruna ödedik.

Dish Burger

Konum : Dish Burger

2 – Beer Geek Bar

Akşam yemeği sonrası bir şeyler içmek için mekan aradığımızda Beer Geek Bara gitmeye karar verdik. Mekan turistlerin sıklıkla gittiği bir yer. İçeri girdiğinizde içeride sürekli İngilize konuşan kişiler görebiliyorsunuz. Mekanda bir menü sistemi yok. Türkiye’de de olan borsa sistemi mevcut. İçilen biralar talep durumuna göre üst sıralara çıkıyor ve fiyatlar da değişiyor. Siz de ister bardaki televizyondan ister de internet sitelerinden takip ederek istediğinizi sipariş verebiliyorsunuz. Ancak listeden seçerken dikkatli olmak gerekli. Bizim aldığımız bazı biralar damak tadımıza hiç uymadı. Ancak siz farklı lezzetler deneme konusunda cesursanız kesinlikle farklı lezzetler bulacaksınız. Biz isli birayı(smoke) beğenmiştik çok. Biralar ortalama 90 koruna diyebiliriz.

Beer Geek Bar

Konum : Beer Geek Bar

3 – La Bohame Cafe

2. Gün kahvatı, kahve ve tatlı ihtiyacımızı gidermek için La Bohame Cafe‘ye gittik. Bir gece önce gittiğimiz Dish Burger’den yiyemediğimiz patatesleri Airbnb evimizde çıkmadan yediğimizden daha çok tatlı ve kahve içmek istedik. Ve kesinlikle mükemmel bir tercih yapmışız. Mükemmel bir V60 kahve içtik. Yanında Tiramisu ve Apple Pie yedik. Ertesi günlerde tekrar gittiğimizde ise bademli kruvasan yedik ve o da harikaydı. Tiramisu, Apple Pie ve iki adet V60 kahveye toplam 310 koruna ödedik. Bu da aşağı yukarı 12€ ediyor. Lezzet bakımından baktığımızda kesinlik değerdi ve bir dahaki sefere kesinlikle gideceğimiz bir mekan. Lezzetlerin yanından mekanda kitap okuyabilir veya çalışabilirsiniz. Kesinlikle şans vermeniz gereken mekanların başında geliyor.

La Bohame Cafe

Konum : La Bohame Cafe

4 – Letna Parkı

Aslında oturduğumuz mekanın bir adı varmıydı emin değiliz. (Eğer siz ismini hatırıyorsanız bize yazar mısınız ?) Letna parkına tırmandığımızda kendimizi bir şenlik alanında bulduk. Akşam üzeri gittiğinizde siz de aynı ortamda olacaksınızdır. Herhangi bir yerden 100 Koruna depozito ile bardak alıyorsunuz. Sonrasında ise 35 Koruna’ya biranızı alabiliyorsunuz. Giderken de depozitonuzu iade alıyorsunuz. Ortam ise çok eğlenceli ve huzur verici. Bisiklet sürenler, kayak ve paten kayanlar arasında, Prag manzarası eşliğinde biranızı içebilirsiniz.

Letna Parkı

Konum : Letna Parkı

5 – Ambiente Pizza Nouva

Yoğun bir yürüme ve gezme safhasının ardından kurt gibi acıkmış bir şekilde kendimiz için güzel bir yeme içme mekanı aramaya başladık. Tripadvisor yardımı ile bu mekana giderek pizza şarap yapalım dedik. Mekan geyet şık ve güzeldi. Şaraplar da gayet lezzetliydi. Ancak Pizza lezzetleri konusunda bizim beklentilerimizin altında kaldı. Açıkçası İzmir’de daha güzel pizza yiyebiliyoruz. Ama mekanın güzelliği, merkezi konumda olması ve şarabı için gidilesi bir restouranttı. 2 Şarap ve 2 Pizza için toplan 700 koruna ödedik.

Ambiente Pizza Nouva

Konum : Ambiente Pizza Nouva

6 – Marthy’s Kitchen

Ertesi gün için dışarıda güzel bir kahvaltı yapmak istedik ve elimizde telefon sokaklarda yürümeye başladık. Çok yakınlarda kahvaltı için önerilen Marthy’s Kitchen isimli mekanda bulduk kendimizi. French Breakfast, omlet ve 2 adet limonata siparişi verdik. Toplam 436 Koruna hesap ödedik. Bu arada limonata dediysek sakın aklınıza bizim bildiğimiz lezzetli limonatalar gelmesin. Gazlı suyun içerisine limonu sıkıp getiriyorlar. Biraz hayal kırıklığı olmuştu bize. Kahvaltı ise genel olarak gayet lezzetliydi. Zaten güzelliğini aşağıdan görebilirsiniz.

Marthy’s Kitchen

Konum : Marthy’s Kitchen

7 – Pizza in Piazza

Sanırım bu mekan Prag içerisinde gittiğimiz en sıradan mekandı. Zaten mekana oturuşumuz da çok sıradandı. Acıktığımızı fark edip yemek için yer aramaya başladık en son açlıktan dayanamayarak ilk bulduğumuz mekana oturduk. İsminin aksine biz hamburger yemeyi tercih ettik. Toplamda 517 koruna ödedik.

Konum : Pizza in Piazza

8 – Bukowski’s Bar

Akşam yemeğinin vasatlığını ortadan kaldırmak ve kendimizi şımartmak için muhteşem kokteylleri ile tanınan Bukowski’s Bar’a gitmeye karar verdik. Mekan çok da merkezi olmayan bir alanda ve ara sokakta. Bulduğumuzda emin bile olamadık burası mı diye. Ancak içeriye girdiğimizde orası olduğuna emin olduk. Çünkü çok güzel bir ortam ve onlarca turist sohbet ederek çok güzel görünen kokteyller içiyorlardı. Biz Porn Star Martini ve Long Island Ice Tea içtik ve topla 285 koruna ödedik.

Bukowski’s Bar

Konum : Bukowski’s Bar

9 – Bogeterie Boulevard

Ertesi gün kahvaltı için tanıdık bir lezzetle buluşmak istedik. Bir gün öncesinde gözümüze kestirdiğimiz Bageterie Boulevard isimli mekanda, baston ekmek arası sandiviç ve kendi yaptıkları ice tea ile kahvaltımızı yaptık. Toplam 285 koruna ödedik ve sanırım yaptığımız en lezzetli kahvaltıydı Prag‘taki.

Konum : Bogeterie Boulevard

10 – Cafe Slavia

Prag’da bizim için özel mekanların başında kesinlikle Slavia Cafe geliyor. Çünkü Nazım Hikmet zamanında Prag’da yaşarken bu mekana giderek şiirler yazarmış. Mekanda daha önce oraya gelmiş kişilerin resimlerini duvarlarda bulabiliyorsunuz. Gittiğimizde hemen garsonlara Türk olduğumuzu ve Nazım Hikmet’in resmi var mı diye sorduk. Garsonun bakışından tanımayacak zannettik. Ancak garson tabi ki var diyerek bizi resmin yanına götürdü. Bizim için gayet gururlu bir andı açıkçsı. Mekanda serinlemek adına 2 adet soğuk kahve içtik ve toplam 130 Koruna ödedik.

Cafe Slavia

Konum : Cafe Slavia

TREDELNİK

Aslında Prag ile ilgili en meşhur yiyecek kesinlikle Tredelnik olmalı. Bir sokak lezzeti olan Tredelnik ince bir hamurun pişirilip içine dondurma, çikolata veya meyve ekleniyor . Sokakta farklı noktalarda farklı çeşitlerini bulabilirsiniz ve lezzet olarak gayet iyi. Ancak yerken her tarafınıza dondurma bulaştırma olasılığınız çok yüksek. Hızlı bitirmek adına iki kişiye bir tanesi rahat rahat yetiyor 🙂

Tredelnik

Sonuç Olarak Prag

Bu yazımızla beraber Prag ile ilgili söyleyeceklerimizi sonuna gelmiş bulunuyoruz. Genel olarak değerlendirdiğimizde Prag bize ilk bakışta itici gelse de sonrasında sevdiğimiz bir şehir oldu. Ancak bizim gibi domuz eti yemiyorsanız lezzet olarak size hitap etmeyeceğini söylemeliyiz. Görülecek yerleri ve şehrin tarihi dokusunu düşündüğümüzde siz de bizim gibi Viyana – Prag Gezi planı yapabilirsiniz. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Siz de daha önce gittiyseniz bize yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu oluruz. Bol bol gezmeler 🙂

Paylaş: