Prag Gezi Rehberi – Gezmelere Doyamadık

Aslında bu yazı sizler için çok yeni, bizler için ise geç kalmış bir yazı olarak kaleme alınıyor. Çünkü geçen yaz yaptığımız Viyana / Prag yurt dışı gezi planının bir parçası olarak Prag şehrine de 4.5 gün ayırdık. Öncelikle Viyana gezi rehberi yazımıza da bakmak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi – Mükemmel Şehre Merhaba

Viyana’ya uçak ile geçtikten sonra Viyana – Prag geçişini Flixbus otobüs firması ile sağlamıştık. İki kişi toplam 32 € ödemiştik. Yaklaşık olarak 4 saat süren bir yolculukla Prag otogarına ulaşmıştık.

Prag Hakkında Kısa Kısa

 • Çekya Avrupa’daki diğer ülkelerin aksine para birimi olarak € değil, kendi para birimleri olan Çek Korunası kullanıyor. Bu Prag’da karşılaşacağınız en büyük problem olacak belki de. Çünkü şehre girdiğiniz andan itibaren etrafınıza size daha yüksek kurdan para bozabileceğini söyleyen kalpazanlar gelebilir. Ancak bunlar dolandırıcılar ve sahte para veriyorlar.

DİKKAT : Paranızı sadece güvenilir yerlerde bozdurun. Çok kalpazan size yüksek oran teklif edecektir. Kabul etmeyin, paralar sahte çıkıyor !

 • Eğer siz de bizim gibi kara yolu ile gelecekseniz, oto gardaki döviz bürosundan bozdurabileceğiniz kadar € bozdurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü merkezde çok daha düşük kur üzerinden bozmaya çalışıyorlar. Biz 50 € karşılığından 1250 Koruna aldık.
 • Merkeze geldiğinizde ise Museum Metro istasyonundan, McDonald’s ve Starbucks‘ı takip ederek aşağı doğru inerken olan döviz bürolarına fiyat sorabilirsiniz. Mutlaka 3-4 döviz bürosuna sorun. Çünkü 50 €’ya 1100 koruna teklif edenler çıktı. Biz bir kaç yerle konuştuktan sonra 100 € 2400 Koruna ile bozdurduk.

İPUCU : Uygun fiyat veren yerden para bozdurduktan sonra mutlaka fiş alın ve fişi saklayın. Yoksa ertesi gün aynı yerde farklı bir çalışan size düşük kurdan bozmak isteyebilir. Fişi gösterirseniz aynı kurdan bozmak zorundalar.

 • Eğer otogardan şehir merkezine geçiş yapacaksanız öncelikle Tourist Information Center’a uğrayıp bilgi isteyin. Size dikkat etmeniz gerekenleri, şehirle ilgili uyarıları yapıyorlar. Ayrıca merkeze gitmek için bilet de satıyorlar. Unutmamanız gereken nokta çantalara da bilet almanız gerekiyor. Zaten size bilgi vereceklerdir ancak dikkat etmekte fayda var. Biz iki kişi ve iki valiz ile 80 Koruna ödeyerek merkeze geçtik. Bu arada eğer para birimleri ile ilgili kafanız karışıyorsa XE Currency uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca seyahatlerde işinize yarayacak uygulamalarla ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

En İyi Seyahat Uygulamaları

 • Konaklama konusunda Prag biraz karışık bir yer olabilir. Çünkü bölge bölge ayrılmış durumda. Haritayı incelediğinizde Prag – 1 ‘den başlayarak Prag – 8 kadar bölgeler mevcut. Biz Prag-2 bölgesinde kalmayı tercih ettik. Hem merkeze çok yakındı, metro ile 2 durak, hem de fiyat olarak daha uygundu.
Kalacağınız yerin Prag-1 (Şehir Merkezi) bölgesine yakın olması avantaj olacaktır.

FIRSAT : Konaklama için Airbnb ve Booking kullanabilirsiniz. Yukarıdaki linkler üzerinden üye olursanız Airbnb üzerinden 250 TL ve üzeri alışverişlerde 130 TL indirim; Booking üzerinde ise %10 iade alabileceksiniz.

 • Yürüyerek şehri keşfettikten sonra 24 saat geçerli toplu ulaşım biletini kişi başı 110 Koruna ödeyerek alabilirsiniz. Bu size özellikle son günlerinizde hız katacaktır.

Şu ana kadar yazdıklarımız Prag Gezi Rehberi dahilinde olmadığı halde sizi seyahatiniz boyunca rahatlatacak ipuçları olduğu için dikkat etmenizi öneriyoruz. Gittiğinizde dediklerimizi hatırlayacaksınız 🙂

Prag Gezi Rehberi

1 – Old Town Square

Old Town Square

Old Town, Prag-1 bölgesinde bulunan ve neredeyse gezmeyi isteyeceğiniz tüm alanları içinde barındıran bir mekan olarak dikkat çekiyor. Sürekli olarak meydanda insanlar ve eğlenceler oluyor. İlk uğramanız gereken noktaların başında geliyor kesinlikle. Zaten buraya uğramadıysanız, muhtemelen gittiğiniz yer Prag değildi 🙂

Konum : Old Town

2 – The Powder Tower

Powder Tower

Seyahat ettiğimiz şehirlerde genellikle çıkabileceğimiz yüksek alanlara çıkıp şehri gözlemlemek ve fotoğraflar çekmeye çalışıyoruz. Prag içerisinde de bu tarz yüksek alanlar mevcut. Bunların başında da kesinlikle The Powder Tower geliyor. Biraz dar ve tek yönlü merdivenlerden çıkmak sıcakta zorlasa da çıktığınızdaki manzara aşağıdaki gibi, büyüleyici.

Powder Tower Tepesindeki Manzara

Giriş Ücreti : 100 Koruna
Konum : The Powder Tower

3 – Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi, dış yapısı Gotik mimarisinde olmasına rağmen, iç yapısı Barok tarzda tasarlanmış şehirde görülebilecek en güzel kiliselerden bir tanesidir. Old Town merkezde bulunan Protestan kilisesi, bir rivayete göre Disney Logosundaki şatonun esinlenildiği kilisedir.

Konum : Tyn Kilisesi

4 – Astronomik Saat

Kaynak : yoldaolmak.com

Astronomik saat, Tyn Kilisesinin tam karşısında bulunan dünyanın en eski 3. saati ve çalışır durumdaki en eski saat olma özelliğini taşıyor. Çekya’daki inanışa göre saatin bir gün durması Prag şehrinin felakete sürükleyecektir. Saat kulesine çıkarak aynı zamanda muhteşem bir manzaraya selam durabilirsiniz. Karşınızdaki manzara aşağıdaki gibi 🙂

Giriş Ücreti : 250 Koruna
Konum : Astonomik Saat

5 – Charles Köprüsü

Charles Köprüsü

Charles Köprüsü, sanıyoruz ki Prag Gezi Rehberi yazılarının bir numaralı konumu olarak dikkatinizi çekmiştir. Belki de Prag denince çoğu insanın aklına ilk gelen nokta burası. Zaten köprüye çıktığınızda bunun ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Gerçekten inanılmaz bir kalabalık var. Köprünün bizimki gibi bir fotoğrafını çekmek isterseniz ŞURAYA tıklayarak, Kafka Müzesi‘nin yanından nehre doğru inen patikayı takip edebilirsiniz.

Konum : Charles Köprüsü

6 – Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi

Dünya genelinde Prag şehrini bize tanımlayın deseniz ve üç tanımlama hakkı verseniz kesinlikle ilk üçte “Kafka’nın Şehri” yer alacaktır. Şehrin her yerine sirayet etmiş bir etki Franz Kafka. Dolayısıyla da Franz Kafka Müzesine girmeden gelmek çok ayıp olur. Charles Köprüsü’nü geçer geçmez ilk yöneleceğiniz konumlardan biri olmalı Kafka Müzesi. Buraya kadar gelmişken;

 • Müzeye gezerek yaşamı hakkında detaylara sahip olmak
 • Hediyelik eşya marketinden bir şeyler almak, biz bardak altlığı aldık(200 Koruna)
 • Hemen yanındaki alandan Charles Köprüsünü fotoğraflamak

sizin ilk hedefiniz olmalı.

Müze Giriş Ücreti : 200 Koruna
Konum : Franz Kafka Müzesi

7 – Kampa Island

Kampa Island

Kafka Müzesinden çıktığımızda bir sonraki hedefimiz yine kült noktalardan olan John Lennon Duvarına doğru yol alırken yol üzerindeki Kampa Island’a da uğradık. Bu nokta yeşillikleri içerisinde bir park ve nehrin üzerine konumlandırılmış muhteşem restorantları ile dikkat çekiyor. Biz yemek yemedik ancak Aşk Şehri Prag’da romantik bir yemek isterseniz bir göz atabilirsiniz.

Konum : Kampa Island

8 – Kampa Bebekleri

Kampa Bebekleri

Kampa’ya gelmişken çok yakında olan Kampa Bebekleri heykelini görmeden gidemezdik. David Cerny Prag’ın farklı noktalarında eserleri olan ünlü bir heykeltraş. Kampa bebekleri de bu eserlerinden bir tanesi. Biz tüm eserlerini görmedik. Ancak rotamız üzerindeki eserlerini de görmeden geçmedik.

Konum : Kampa Bebekleri

9 – John Lennon Wall

John Lennon Wall

Yine Prag ile ilgili en meşhur noktalardan bir tanesindeyiz. Kampa ısland içerisinde olan John Lennon Wall‘a geldiğinizde doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Çünkü tıklım tıklım insan olacaktır. Biz de fotoğrafı çektik, çekindik ve yolumuza devam ettik.

Konum : John Lennon Wall

10 – Prag’ın En Dar Sokağı

Prag’ın En Dar Sokağı

Prag ile ilgili en merak ettiğimiz noktalardan bir tanesi kesinlikle burasıydı. Anlatılana göre sokak o kadar dardı ki iki kişi aynı anda geçemiyordu. Ve evet anlatılan kadar var kesinlikle. Sokak o kadar dar ki trafik akışını yönetebilmek adına giriş ve çıkışlara trafik ışıkları eklenmiş durumda. Sokağa geldiğinizde butona basıyorsunuz ve size yeşil yanmasını bekliyorsunuz. Eğer bakmadan atlarsanız tam ortada birileri ile denk gelip geri gitmek durumda kalabilirsiniz.

Konum : Prag’ın En Dar Sokağı

11 – National Theatre

National Theatre

Ulusal Tiyatro, Çekya’nın özgürlük ve kültür sembolü olarak görülüyor. Biz içini gezmedik ama isterseniz internetten bakarak inceleyebilirsiniz. Bizim için en önemli noktası, Nazım Hikmet‘in çokça vakit geçirdiği Slavia Cafe’nin karşısında oluyor oluşuydu. Slavia Cafe ile ilgili Prag Yeme İçme Rehberi yazımızda bilgi vereceğimiz için şu anlık pas geçiyoruz.

Konum : National Theatre

12 – National Museum

National Museum

Biz gittiğimiz zaman tadilatta olduğu için içini gezememiştik. Ancak siz gezme şansını bulursanız mutlaka girin deriz. İçinde mineraloji, arkeolji, nümizmatik ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlar görülebilir. Bunlar Bohemia kültürüne aittir.

Konum : National Museum

13 – Vysehrad Kalesi

Vysehrad Kalesi

Vysehrad Kalesi, daha önce okuduğumuz Prag Gezi Rehberi yazılarında yer almayan bir kaleydi. Aslında ilk gün kendimizi şehre verdiğimiz ve gördüğümüz her sokağa girdiğimiz o anlarda keşfettiğimiz bir kaleydi. İçine girdiğimizde ve ilerlediğimizde iyi ki keşfetmişiz dedik. Çünkü manzarası çok güzeldi ve içinde farklı bir kilise ve mezarlık da barındırıyordu.

Konum : Vysehrad Kalesi

14 – Letna Parkı

Letna Parkı

Letna Parkı, eskiden Stalin heykeli olan günümüzde ise bir metronom* içeren yük bir tepe. 1955-1962 yılları arasında bulunan Stalin Heykeli sonra kaldırılmış. Şu anda giderseniz insanlarla dolu olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar gelip burada ucuza bira içip dinleniyorlar. 100 koruna ücrete bardak depozitosu ile bardak alıp, 35 Korunaya da bira içiyorsunuz. Çıkışta da bardağı iade ederek 100 korunanızı geri alıyorsunuz. Huzurlu ve güzel bir ortam var. Yalnız uyarmak isteriz ki biz o gün Maps üzerinden bakarak bir patikayı tırmanarak zorla ulaşmıştık. Ancak az ilerde dümdüz merdivenler varmış. Siz siz olun aynı hatayı yapmayın 🙂

Diğer yandan ise manzara gerçekten harika. Çıktığınızda köprüler sıralı halde çekebilir ve/veya farklı manzaralar yakalayabilirsiniz. Aşağıda bizim yakaladığımız bir kare ile diğer durağa ilerliyoruz.

Letna Parkı Manzarası

Konum : Letna Parkı

15 – Yahudi Mahallesi

Franz Kafka Heykeli

Yahudi mahallesi olarak adlandırılan alanda bir çok müze ve Sinagog bulunuyor. Tümünün girişi paralı olduğundan dolayı biz bütçemizi düşünerek sokaklarda gezmekle yetindik. Ancak siz gezmek isterseniz aşağıdaki yapılara göz atabilirsiniz.

 • Old New Synagogue
 • Pinkas Synagogue
 • İspanyol Sinagogu
 • Jerusalem Sinagogu

Ayrıca yıllarca bu bölgede yaşamış Franz Kafka’nın heykeli bulunuyor bu bölgede.Gitmişken orada fotoğraf çekilmeden gelmeyin deriz.

Konum : Yahudi Mahallesi

16 – Sex Machines Museum

Kaynak : Sexmachinesmuseum.com

Sex Machines Müzesi içerisinde tarihten beri kullanılan sex makineleri sergileniyor. Biz içerisine girmedik ancak vakit ayırabilecek kişiler için buraya ekliyoruz. Girişinde bir adet koltuk var ve Instagram için fotoğraf çekinebiliyorsunuz.

Giriş Ücreti : 250 Koruna
Konum : Sex Machines Museum

17 – Prag Kalesi

Golden Lane

Prag Kalesi, aslında içerisinde bir çok gezi alanı bulunduran bir yapının genel adıdır. Kaleyi gezebilmek için bilet almanız gerekiyor. Biz araştırmalarımız sonucu parasının hakkını veren B rotasını seçmiştik ve bu rota çerçevesinde aşağıdaki alanları gezme fırsatı bulduk. nedir bu rota diyorsanız eğer ŞURAYA tıklayarak gezi rotalarına ve fiyatlara bakabilirsiniz. Bizim rotamızda gezdiğimiz noktalar aşağıdaki gibiydi.

 • St. Vitus Katedrali
 • Old Royal Palace
 • St. George’s Basilica
 • Golden Lane

Burada bizim en çok ilgimizi çeken yer Golden Lane olmuştu. İçerisinde ufak ufak bir sürü eski ev, yeni dükkan barındırıyor. Bunlardan en önemlisi 22 Numaralı ev. Çünkü çok önemli bir kişi bu evde yaşamış. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ev Franz Kafka’nın eviymiş. Şu an içerisinde hediyelik eşya satılıyor. Biz de kendimize ufak masa takvimi almıştık.

Rota B Ücreti : 250 Koruna
Konum : Prag Kalesi

18 – Dancing House

Dancing House

Sanırım her şehirde fotoğraf çekilmeyeni dövüyorlar alanı bulunuyor ve bu alan Prag için kesinlikle Dancing House. Aslına bakarsanız burası bir Otel ve mimarisi ilgi çekici olduğundan dolayı turistler otele değil önüne geliyorlar 🙂 Otel sahipleri de tüm dünyada reklamları olsun ve fotoğraflarda gözüksün diye otelin telefon numarasını en güzel açıya koymuşlar. Acaba arayan var mı buralardan görüp merak ettik doğrusu 🙂

Konum : Dancing House

Genel Değerlendirme

Prag ile ilgili bizim düşüncelerimiz biraz gezi boyunca değişti. İlk girişi oto gardan yaptığımız için çok da güzel bir alandan girmedik ve para bozdurmak, kalpazanların gelip teklifte bulunmaları falan biraz tadımızı kaçırmıştı. Ancak sonrasında güzel yerler geldiğinde iyi ki gelmişiz dedik. Bir daha Prag’a yolumuz düşer mi derseniz, açıkçası şu anda Lviv ve Viyana’nın gerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Peki iyi ki gitmiş miyiz ? Kesinliklikle evet. Eğer siz de gitmediyseniz mutlaka şans verin ve gidin.

Yazı biraz uzun oldu.Ancak size yardımcı olması açısından doyurucu yapmaya özen gösterdik. Umarız sizler de yorumlarla bizi desteklersiniz. Prag gezi rehberi yazımızı, Charles Köprüsünü gece çektiğimiz fotoğrafla sonlandıralım. Umarım her gezimizde böyle güzel kareler yakalayabiliriz.

Charles Köprüsü
Paylaş: