Lviv Yeme İçme Rehberi – Yemeden Gelmeyin

Bir önceki yazımızda Lviv Gezi Rehberi yazımızı sizlerle paylaşmıştık. O yazıda Lviv gezisi‘ne giriş ve Lviv’de gezilecek yerler hakkında teme bilgileri verdik. Bu yazıyı okumadan önce ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Lviv Gezi Rehberi

Lviv Yeme İçme Rehberi

1 – Cukor

Lviv’e gittiğinizde muhtemelen en çok seveceğiniz yiyecek yaban mersinli beyaz çikolatalı pancake olacaktır. Cukor isimli mekanda hem güzel bir kahvaltı yapabilir hem de tatlı olarak bu muhteşem tatlıyı yiyebilirsiniz.

Cukor

Konum : Cukor

2 – Mapa Cafe

Lviv yeme içme rehberi yazılarında neredeyse hiç görmediğim bu kafeye aslında tamamen şans eseri oturduk.  Cukor’a oturmak için gitmiştik, ancak yer bulamayınca bu mekana geldik. Kahvaltısı bence gayet iyiydi. Çay istediğimizde ise bize şişe ile gelmişti. Bizce kahvaltı için tercih edebileceğiniz bir mekan. Ayrıca 3. Dalga Kahve‘de içebilirsiniz. Biz V60 içmiştik ve kahveyi de şarap kadehinde servis ediyorlar.

Mapa Cafe

Konum : Mapa Cafe

3 – Lviv Handmade Chocolate

Eğer siz de bizim gibi çikolata sever kişilerseniz gitmeden önce bu yazıyı okuyup heyecanlanacaksınız. Ev yapımı çikolatalar yapıp satan bu mekanda ister hediyelik çikolata alın, isterseniz çatı katında oturup bir şeyler yiyip için. Ancak önerimiz çikolatalar arasında kendinizi kaybetmeyin 🙂

Lviv Handmade Chocolate

Konum : Lviv Handmade Chocolate

4 – Champagneria X&X

Lviv’e gittiğinizde cebinizdeki para çok değerli. Bu nedenle çoğu yerde lüks olarak görülen bazı eylemler burada sıradandır. Bu nedenle gittiğinizde bu mekanda şampanya içmeden gelmeyin deriz. Üstelik oturup gönül rahatlığı ile şişe açtırabilirsiniz. Biz French Boulevard Red (semi-sweet) söyledik. Şimdi şişe açtırın falan diyince gözünüz korkmasın. Bu şişe şampanyanın açtırılması, servisi ve bahşiş dahil 350 Grivna (50 TL !) ödedik. Unutmayın burası ucuz bir şehir ve kral sizsiniz !

X&X

Konum : Champagneria X&X

5 – Lviv Mining Coffee Manufacture

Lviv yeme içme rehberi yazılarında görebileceğiniz en havalı mekan sanırım burası. Aslında aşırı bir bir güzelliği yok. Ancak giriş katında kahve kavruluyor ve hediyelik eşya alabiliyorsunuz. Aşağıdaki şovu izlemek için bodruma inip baretinizi takın ve bir masaya oturun. Garsona Sealed Coffee sipariş edin. Sonrasında da garsonların yapacağı alevli sovu seyredin. Sanırım bu kahvenin ücreti 10TL gibi bir şeydi.

Lviv Coffee Manufacturer

Konum : Lviv Mining Coffee Manufacture

6 – The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice

Lviv’deki neredeyse tüm mekanların birer konsepti var. Bu mekan da işkence konseptini kendine belirlemiş. Etlerin kesilmesinden tutun, hesap ödemeye kadar sürekli bir işkence göndermesi mevcut. Mekan sanırım Lviv‘in pahalı mekanlarından biri, ancak sadece Lviv standartları göz önüne alındığında. 400 gr bir Ribeye söyleyip 50TL gibi bir fiyat ödemiştik. Lezzeti ise kesinlikle harika 🙂

Ribeye

Konum : The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice

7 – Celentano Pizza

Gitmeden önce okuduğumuz hiç bir yazıda bu mekandan bahsedilmiyordu. Ancak düşük maliyetle hızlı ve lezzetli bir yemek isterseniz Celentano Pizza güzel bir seçim olacaktır. Hız, lezzet ve fiyat göz önüne alındığında güzel bir seçim oldu diyebiliriz.

Konum : Celentano Pizza

8 – Blackwood Coffee & Burger

Lviv’de oturup bir şeyler yediğimiz ilk mekan burasıydı. Bira ve burger söylemiş hem açlığımızı gidermeye çalışıp hem de günü planlamıştık. Yolda atıştırıp devam etmek için harika bir mekan.

Blackwood

Konum : Blackwood Coffee & Burger

9 – Bira Tiyatrosu

Sanırım Lviv’de en çok beğendiğimiz mekan açık ara burası. Pravda biralarının yapımcısı olan mekanda ilk katta yerel biralar ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Sonraki katlarda ise yemek yiyebilir ve meşur Pravda orkestrasını izleyebilirsiniz. Ve kesinlikle söyleyebilirim ki mutlaka bu orkestrayı dinleyin ve eğlenceye doyun. Mükemmel bir müzik yapıyorlar. Kesinlikle ama kesinlikle dinleyin derim. Şehrin belkide en meşhur mekanında 3 adet dana kaburga yedik, bir adet 600 gramlık sosis yendi. Bunların yanında 25 adet yerel bira içtik. Mükemmel bir müzik eşliğinde geçen muhteşem gece için ödediğimiz toplam para 200TL, kesinlikle mükemmel ! Orkestra Salı’dan Cumartesi’ye kadar her akşam çıkıyor. Yer bulmak için erken gitmenizi tavsiye ederim. Biz 7 gibi gittik ve sanırım son masaya oturduk.

Konum : Bira Tiyatrosu

10 – Drunken Cherry

Pazar akşamı gidecek mekan bulamadığımız bir anda yolda geçerken girdiğimiz ve içtiğimiz bu mekan gerçekten bizi şaşırttı. %12 alkol oranına sahip likör ilginizi çekecek ve sizi serinletecektir.

Drunken Cherry

Konum : Drunken Cherry

Lviv’de Eğlence Rehberi

1 – Bira Tiyatrosu

Eğer videoda gördüğünüz müzik sizin de bizim gibi ilginizi çekiyorsa, kesinlikle buraya gidin deriz. Bizde sonra giden arkadaşlarımız 3 gün boyunca bu mekanda takılmışlardı. Size de benzer bir şey olabilir.

2 – Libaria Jazz Bar

Lviv’de gitmek istediğimiz ama gidemediğimiz mekanların başında geliyor. Ancak Pazar ve Pazartesi akşamları kapalı olduğu için gidememiştik. Gezinizi planlarken bu durumu göz önüne alın deriz. Bu mekanı bulmak biraz zor. Ara sokakta gizli bir kapısı var. Siz bulmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Blackwood’un önünden ara sokağa girin. Solda bir kapıdan girmeniz gerekiyor.

Konum : Libaria Jazz Bar

3 – 4friends Whiskey Pub

Eğer Whiskey sever biriyseniz sizin ilginizi çekecektir. Biz kapısına kadar gidip mekana girmemiştik. Gece 1 gibiydi ve uykumuz gelmişti. Ama siz listenize alabilirsiniz.

Konum : 4friends Whiskey Pub

4 – Mazoşist Cafe

Bu mekan çoğu kişinin en çok ilgisini çeken mekanların başında geliyor. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki biz girmedik.  Ancak beraber gittiğimiz arkadaşlarımızdan gidenler oldu. Öncelikle mekan iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm herkesin girebileceği ve kesinlikle kırbaç içermeyen bölme 🙂 Eğer gerçekten mazoşizme gönül verdiyseniz arka tarafa geçiyorsunuz ve artık kontrolü çalışanlara bırakıyorsunuz. Bu arada mekandaki kokteyllerin çok iyi olduğu arkadaşlarca bildirildi.

Konum : Mazoşist Cafe

Lviv’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hava alanında sadece merkeze gidecek kadar para bozdurun. Yanınızda Dolar/Euro olması avantaj olacaktır.
 • Merkeze gitmek Turist İnformation Center’dan yardım alın. Dışarıdaki taksicilerin verdiği fiyattan çok daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Biz 7 kişilik bir aracı 220 grivnaya tutmuştuk.
 • Mutlaka turist information center’dan harita alın ve elinizden ayırmayın. Çok kullanışlı bir harita veriyorlar.
 • Çoğu avrupa şehrinde olduğu gibi Lviv’de de su içmek sıkıntılı. Eğer siz de bizim gibi gazlı su içemiyorsanız su satın alırken çok iyi sorun. Çünkü çeşmelerden su içilemiyor.
 • Son gün evden çıktığınızda bagajınızı teslim edip gezebileceğiniz bir mekan var. Bu mekanı merkezdeki turist bilgilendirme merkezi önerdi bize. 30 Grivna vererek kabin tipi bagajımızı akşama kadar orada bıraktık.
 • Hava alanına giderken bagajınızı alıp az ileriden Uber çağırabilirsiniz. Yaklaşık 80 Grivna‘ya oradan Hava Alanına gidebilirsiniz.
 • Lviv‘de neredeyse her mekanda ücretsiz Wi-Fi bulunuyor. Ayrıca sokaklar Free Connect gibi isimlerde ücretsiz ağlar var. Tek yapmanız gereken oturum açarken size gösterdiği videoyu izlemek veya Facebook sayfasına tıklamak. Beğenmek zorunda bile değilsiniz. Biz artık son gün sürekli ağ bulabilir hale gelmiştik.
 • Pazar – Pazartesi akşamları eğlence mekanları genelde kapalı. Bu durumu göz önüne bulundurarak tatil planlayın derim.
 • Pazartesi günü tüm müzeler kapalı durumda. Dolayısıyla müzeleri daha önce halletmeye çalışın.
 • İnsanlar İngilizce’yi çok bilmeseler de anlaşacak kadar iletişime geçebiliyorlar. Pazarlık etmeyi kesinlikle biliyorlar. Zaten siz pazarlık edince hemen Türk olduğunuzu anlıyorlar 🙂
 • Bol bol yürüyeceğiniz için rahat bir ayakkabı giymenizi öneririz.

Lviv’e Gidilir mi ?

Zaten yazıların tamamından da anlayabileceğiniz gibi bizce kesinlikle Lviv’e gidilir. Özellikle artan döviz kurları sonrası eğer gitmediyseniz kesinlikle listenize alın deriz. Çünkü hem güzel hem de ekonomik bir tatil sizi bekliyor.

Açıkçası biz bir daha gitmeyi planlıyoruz. Yapamadığımız ve yapmayı planladığımız şeyler listesi de aşağıdaki gibi;

 • Opera’ya Gitmek
 • Gas Lamp’de likör içmek
 • Baczewski Restorantta Yemek
 • Libaria Jazz Bara Gitmek

Lviv ile ilgili bizim görüşlerimiz ve düşüncelerimiz bu kadar. Eğer sizin bize ve takipçilerimize önerebileceğiniz şeyler varsa yorumlarda sizleri bekliyor olacağız. Ayrıca bize destek vermek için yazımızı paylaşırsanız çok çok iyi olur 🙂

Paylaş: