Lviv Gezi Rehberi – Ucuza Seyahat Mümkün

Bu yazıyı ne zaman okuduğunuzu bilmiyorum ama bu yazı Bi’de Bizden – Yaşam ve Gezi Blogu‘nun ilk yazısı olarak yazıldı. Eğer yazının yayınlanmasına yakın okuyorsanız, bundan sonra birlikte yaptığımız gezilerden aklımızda kalanlar ve sizler için oluşturacağımız gezi rehberi tadında yazıları blogumuzda bulabilirsiniz. Peki biz kim miyiz ? Zamanla tanışırız zaten 🙂

Bu yazıyı hazırlarken 1 € tam olarak 7 TL olarak kalbimizi kırıyor. Dolayısıyla ucuz yurt dışı gezi önerileri arayan kişiler için doğru adresi oluşturmak amacıyla bu yazıyı ele alıyoruz. Öncelikle yazıda ele alacağımız konuları listelemek isteriz.

  • Lviv’e gitmek için vize gerekiyor mu ?
  • Lviv hakkında genel bilgiler, yenir mi içilir mi?
  • Lviv’de Konaklama
  • Lviv’de Gezilecek Yerler
  • Lviv Yeme İçme Rehberi
  • Lviv Eğlence Rehberi
  • Lviv’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazıdan önce veya sonra Lviv’de çektiğimiz fotoğraflar için sizi İnstagram hesabımıza almak isteriz.

Bi'de Bizden

Lviv’e Gitmek için  Vize Gerekiyor mu ?

Lviv son zamanlar ülkemizde çok popüler hale geldi. Bunun bir sebebinin döviz kurlarındaki artış olduğu aşikar. Diğer durum ise ülkemize vize uygulamayan ülkelerden bir tanesi olması geliyor. Lviv‘e gitmek için vize almanıza gerek yok. Hatta bir pasaporta ihtiyacınız bile yok. Eğer yeni kimlik kartına sahipseniz tek yapmanız gereken uçak bileti alarak gezi planınızı yapmak.

Lviv Hakkında Genel Bilgi

Lviv Haritası

Lviv, Ukrayna‘nın batısınde yer alan ve Polonya’ya komşu şirin bir şehirdir. Ülkemizde şu zamana kadar Kiev’in gerisinde kalsa da son zamanlar giderek popülerliğini arttırıyor. Bu artan popülerlik kesinlikle bir balon değil. Şehirde 60’a yakın müze ve 100’den fazla kilise/katetral bulunuyor.

Lviv’in ucuz olmasının sebeplerinden bir tanesi de Euro yerine kendi para birimi Grivna kullanıyor olması. Artan döviz kurları ile Lviv bile çok çok ucuz olmasa da Lviv’de parayı düşünmeden tatil yapabileceğinizi garanti edebiliriz. Biz 3 gün boyunca iki kişi toplam 800 TL harcadık. Harcamanıza ve güncel kura göre harcayacağınız tutar değişebilir. Ancak referans olması açısından bu fiyat yeterli olacaktır. Eğer amacınız şehri görmekse bu civarda bir para ile tatilinizi geçirebilirsiniz.

Lviv Güvenli midir ?

Gittiğimiz şehrin güvenli olup olmadığı herkes gibi bizim için çok önemlidir. Lviv’e gitmeyi planladığımız ilk anlarda hemen Lviv güvenli midir sorusuna cevap aramıştık. Giderken okuduğumuzda kafamızda biraz şüphelerimiz olsa da gitmeye karar vermiştik.

Gittiğimizde ise kafamızdaki soru işaretleri tamamen silindi. Lviv kesinlikle güvenli bir şehir diyebiliriz. Geçirdiğimiz 3 gün boyunca bir an bile tedirgin hissetmedik.

Lviv’de Konaklama

Lviv’de konaklama ile ilgili seçim yaparken, Lviv’de gezilecek yerler listesinin neredeyse tamamının bulunduğu Rynok Square‘e yakın bir seçim yapmak size kolaylık sağlayacaktır.  Ancak Lviv genel olarak küçük bir şehir ve neredeyse tüm yerleri yürüyerek gezebilirsiniz. Biz 3 gün boyunca hiç toplu taşıma kullanmadık. Sizin de ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz.

Bizim tuttuğumuz evi şuradan inceleyebilirsiniz. Evin Rynok Square’e uzaklığı 1.1 km olarak gözüküyor. Biz gezimiz boyunca hava alanı gidiş gelişi hariç hiç toplu taşıma/taksi kullanmadık. Evden merkeze yürüme yaklaşık 10 dakika sürüyor. Haritada yeri inceleyerek nerelerde kalabileceğinizi irdeleyebilirsiniz. Biz bu eve 2 gece 3 gün için 3400 Grivna ödedik.  Kur durumuna bağlı olarak değişse de 540 TL ödedik. 7 Kişi olduğumuzu göze alırsanız, 2 Gece 3 Gün için kişi başı 77 TL ödemiş olduk. Sizler de ev tutmak isterseniz Booking veya Airbnb üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Linklerde referansım bulunuyor. Linkler üzerinden üye olup konaklamnızı ayarlarsanız bize de gelecek gezilerim için katkıda bulunabilirsiniz.

Lviv Gezi Rehberi

1 – Rynok Meydanı 

Avrupadaki neredeyse tüm şehirlerde olduğu Lviv’de de tüm yaşantımın merkezi olan bir meydan var, Rynok Meydanı ! Lviv’deki geziniz boyunca onlarca kez Rynok meydanından geçeceksiniz. Gitmenizi önerdiğimiz tüm mekanlar bu meydanda diyebiliriz. İlk girişte sizi Black House karşılıyor olacak.

Konum : Rynok Meydanı

2 – Lviv Town Hall

Lviv Town Hall

Lviv’e yüksekten bakmak size iyi gelecektir. Bulduğunuz fırsatları kesinlikle geri çevirmeyin. Rynok Meydanında bulunan  350 + merdiven ile tırmanacağınız Lviv Town Hall, sizlere muhteşem bir Lviv manzarası sunmaya hazır. Merdivenleri çıkmak biraz zor olabilir. 350’den fazla merdiven çıkacaksınız ve merdivenler biraz dar. Ancak sonrasında sizi aşağıdaki gibi bir manzara bekliyor.

Çıkış Ücreti : 30 Grivna

Konum : Lviv Town Hall

3 – High Castle

High Castle

Farklı bir tırmanış daha sizi bekliyor. High Castle size farklı bir açıdan muhteşem bir Lviv manzarası sunuyor. Ağaçların arasından tırmanarak aşağıdaki gibi bir görüntü ile baş başa kalabilirsiniz.

Konum : High Castle

4 – House of Legend

House of Legend

Yine Lviv’e tepeden bakmak isteyenlerin uğrak noktası olan bir mekanla beraberiz. 5 – 6 Kat çıktıktan sonra sizi çatıya yerleştirilmiş bir Rus arabası ve elinde şapka tutan bir heykel bekliyor. Ayrıca çevreyi de güzel bir şekilde görebiliyorsunuz. İsterseniz mekanda içki de içebilirsiniz. Bu heykelin elindeki şapkaya bozuk para sokabilirseniz dileğinizi tutacağı söyleniyor. Tabi maksat paraları toparlamak 🙂 Biz de atışta bulunduk ve tutturamadık. Ancak aşağıya düşen metal Grivna’lardan hatıra olarak aldık. Çünkü şehirde hiç metal para görmemiştik.

Konum : House of Legend

5 – Lviv Opera House

Lviv deyince akla farklı simgeler gelebilir. Ama kesinlikle bu simgelerden bir tanesi Opera Binasıdır. Muhteşem mimarisi ve mükemmel Opera gösterimi ile sizleri bekliyor. Biz gittiğimizde maalesef Operaya gidememiştik. Bir dahaki gidişimizde kesinlikle ilk işimiz Opera’ya girmek olacak. Sizler de programa şuradan ulaşabilirsiniz.

Lviv Opera House

Konum : Lviv Opera House

6 – Latin Katedrali

Metalik tasarımı ile birlikte Rynok meydanında sizi bekleyen katedrallerin başında Latin Katedrali geliyor.

Latin Katedrali

Konum : Latin Katedrali

7 – Boim Şapeli

Latin Katedralinin hemen yanında bulunan Şapel, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Saat 5’den sonra kapandığı için biz ziyaret edememiştik. Sizler giderken bu durumu göz önüne alın.

Boim Şapeli

Konum : Boim Şapeli

8 – Italian Courtyard

Lviv’in en zengin şarap tüccarlarından Constantine Korniakt tarafından İtalyan bir mimara yaptırılan Italian Courtyard, Lviv’de yer alan 3 pencere kuralını delen tek yapı olma özelliğini taşıyor. Bu bina hariç Lviv’deki binalarda 3’den fazla pencere bulunmuyor.

Italian Courtyard

Konum : Italian Courtyard

9 – Transfiguration Kilisesi

Bizim gitmeden önce okuduğumuz hiçbir yazıda bahsi geçmeyen bu kilise Lviv’de gördüğümüz en güzel kilise olma özelliğini taşıyor. İç tasarımı gerçekten harika.

Transfiguration Kilisesi

Konum : Transfiguration Kilisesi

10 – Dominikliler Kilisesi

Belkide Lviv’de gördüğüm en şaşalı kliseydi Dominiklililer Kilisesi. Pazar günü ziyarete gittiğimiz için içeride ayin varken görme imkanımız oldu. İnsanlar bize bir şey demese de hafif bir rahatsızlık duydular. Biz de onları rahatsız etmeden fotoğraf çekip çıktı. Devasa bir kiliseyi mutlaka gidip görün derim.

Dominikliler Kilisesi

Konum : Dominikliler Kilisesi

11 – Bernardine Kilisesi

Kaldığımız ev ile Rynok Meydanına giderken onlarca kez gördüğüm bir kiliseydi Bernardine Kilisesi. Gayet büyük bir kilise ve içeride ayin varken gezme fırsatı bulduk. Bu kilisede biraz daha fazla tepki aldık diyebilirim fotoğraf çekmeye karşı. Yine bize bir şey diyen olmadı. Ancak daha fazla kişi bakmaya başladı. Biz de onların inancına saygı duyarak fotoğraf çekmedik ve çıktık.

Bernardine Kilisesi

11 – Potocki Sarayı

İlk başta da söylediğimiz gibi Lviv Polonya’ya çok yakın bir şehir. Potocki Sarayı Polonya’lı bir aile için yapılmış barok mimarisinin bir temsilcisi olan bir yapı. Biz pazartesi günü gittiğimiz için içini gezememiştik. Siz farklı bir günde giderseniz gezin derim.

Potocki Sarayı

Konum : Potocki Sarayı

12 – St. George Kilisesi

Lviv’de neredeyse tüm yapılar Rynok merkezine çok yakın. Ancak St. Goerge Kilisesi‘ne ulaşmak içi neredeyse yarım saat  yürümek zorunda kaldık. Dış mimarisi çok güzel, içi dışına göre çok zayıf kalmış bir kiliseydi. Eğer siz de yürüyerek giderseniz Ivan Franko parkını da görme şansına erişeceksiniz.

 

St. George Kilisesi

Konum : St. George Kilisesi

13 – Jesuit Kilisesi

Tadilat nedeniyle tam olarak gezemediğimiz kiliselerden biriydi Jesuit Kilisesi. İçeride kağıtta yapılmış uçaklar ve gemiler asılmıştı. İlginç ve ince düşünülmüş bir özellikti.

Jesuit Kilisesi

Konum : Jesuit Kilisesi

Yazının çok uzun olacağını öngördüğümüz için Lviv Yeme İçme Rehberi olarak farklı bir yazı daha hazırlamaya karar verdik.

Lviv Yeme İçme Rehberi

Lviv Gezi Rehberi yazımızı burada sonlandırırken, sizlerden de görüşlerinizi almak isteriz. Sizin gezip gördüğünüz ve bize önermek istediğiniz yerler var mı ?

Paylaş: