Kotor Gezi Rehberi – Sakin Bir Balayı

Aslında uzun süredir bu yazıyı yazmak istiyorduk. Ancak gerek iş hayatı gerekse sosyal hayattaki yoğunluğumuz sebebiyle bilgisayar başına geçemedik. Ancak malesef bu yazıyı yazarken dünya çapında etkin olak #Covid-19 #KoronaVirüs salgını sebebiyle biz de uyarılara kulak asarak evde kalıp yazımızı yazalım dedik. Hem bizim için hem de yazıyı yakın zamanda okuyanlar için bir umut ve kafa dağıtma kaynağı olması diliyoruz. Umarız ki bu yazıyı okuduğunuzda dünya ve ülkemizde hastalıktan eser kalmamış olur.

2019 yılın Ağustos ayında olan düğünümüz için öncesinden kendimize balayı seçenekleri çıkarmaya başlamıştık. Bu konu hakkında da bir Balayı Seçim Rehberi yazımızı yazmayı planlıyoruz. Ancak şu bu yazıda seçimi yaptığımız Kotor şehri ile ilgili Kotor Gezi Rehberi ni anlatmaya çalışacağız. Tabii ki farklı noktaları görmek isteyenler veya farklı şekilde şehri gezmek isteyenler olabilir. Ancak blogumuzun mottosunu da düşündüğümüzde #BidebizdenKotor diyoruz. İsterseniz yavaştan yazımıza geçelim.

Prag Gezi Rehberi

Kotor Hakkında Kısa Kısa

 • Para birimi olarak diğer çoğu Avrupa ülkesi gibi Euro € kullanılıyor.
 • Türkiye’den THY ile direkt Podgorica havaalanına uçuş yapabilirsiniz. Uçuş yaklaşık 1.5 saat sürüyor.
 • Aktarmalı uçuş ile farklı hava yolları kullanırsanız Tivat havaalanına da uçabilirsiniz.
 • Podgorica hava alanından Kotor’a geçiş için taksi, otobüs ve Uber seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 • Otobüs kullanmak isterseniz taksi ile önce Podgorica otogarına gitmeniz, oradan da otobüsle Kotor’a gitmeniz gerekiyor.
 • Havaalanından taksi tutarsanız 2019 yılı için 80 € ödüyordunuz.
 • Biz kaldığımız otel sahibinden yardımcı olmasını rica ettik ve 50 € ödedik.
 • Trafik olmadığı zamanlarda yolculuk 1.5 – 2 saat sürüyormuş. Ancak biz Pazartesi gitmiştik ve o gün Cruise gemileri geldiği için 4 saat yol sürdü.
Podgorica Kotor Yolu
 • Bizim için önemli noktalardan biri de içme suyu oluyor gezilerimizde. Ev sahibimizden aldığımız bilgiye göre çeşme suyu içilebiliyor. Ve su gayet lezzetli. Ayrıca Stari Grad içerisinde bir çok yerde su içebileceğiniz çeşme bulunuyor.
 • Şehrin simgesi kedi ve her yerde kedi var. Ancak Avrupalılar için sokaklarda kedi olması garip olsa da bizim için çok da ilginç değil.
 • Şehre giriş yerlerinden Deniz Kapısı kısmında bir Turist Bilgilendirme noktası bulunuyor. Buradan Türkçe harita alabilirsiniz.

Kotor’da Nerede Kalınır ?

Kotor’a gitmek istiyorsanız tabii ki kalma konusunda da kafanız karışık ve tavsiyelere bakıyorsunuz. Konaklama lokasyonu olarak Kotor’da iki seçenek karşınıza çıkacaktır.

Kotor Old Town

Kotor’a gitmişken merkezde ve eski surların içinde kalayım diyorsanız sizin için seçim kesinlikle burası olacaktır. Neredeyse tüm gezilecek konumlara 5 dakika yürüme mesafesinde olması avantajınıza olacaktır. Dezavantaj olarak ise şehir merkezi olaması sebebiyle biraz daha gürültü ve denize girmek isterseniz sahil kesimine 15-20 dk kadar yürümeniz gerekecektir.

Dobrota

Bu bölge Kotor Old Town’a 30 dakika yürüme mesafesinde denize girebileceğiniz ve manzarası ile sizi büyüleyecek bir bölge. Yürüyüş yolu boyunca sürekli deniz kenarından ilerlediğiniz için mesafe size sorun olmayacaktır. Ayrıca taksi kullanmak isterseniz 4 € gibi bir bedeli oluyor.

Dobrota Kotor Yolu

Biz tercihimizi bu bölgede kalmak yönünde kullandık. Kaldığımız otelin kendine özel plajı mevcuttu ve odamız denize bakıyordu. Aynı zamanda odamızda bulunan ufak da olsa mutfak olması, sabah kahvaltılarını eşsiz Kotor Körfezi manzarasında yapmamız için bulunmaz bir fırsattı. Eğer siz de bu tarz bir yerde kalmak isterseniz, kaldığımız otele BURADAN ulaşabilirsiniz. Biz gayet memnun kaldık. Sahipleri de gayet kibar ve yardım sever kişiler.

Dobrota’da neredeyse tüm otellerin kendine özel sahili bulunuyor. Bu sayede ücretsiz bir şekilde sabah denize girip, güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yeme içme açısından nefis deniz ürünleri restaurantları bulunuyor.

Kotor Gezi Rehberi

1 – Dobrota

Dobrota

Kotor bildiğiniz gibi Karadağ ülkesine ait bir şehir. Dobrota ise Kotor’a bağlı bir ilçe diyebiliriz. Dobrota kendi dillerinde güzel yer anlamına geliyor. Biz de gittiğimizde neden böyle dediklerini çok net anladık.

Bölgede denize girebileceğiniz birçok ücretsiz plajlar bulunuyor. Zaten burada konaklıyorsanız otelinizin muhakkak özel plajı vardır. Ancak sadece denize girmek için geliyorsanız da problem değil. Çünkü plajların çoğu halka açık ve ücretsiz.

Konum : Dobrota

2 – Kotor Old Town

Kotor Old Town

Kotor Old Town, çoğu avrupa şehri gibi kale surları ile çevrili ve dokusunu koruyabilmeyi başarmış bir alan. İçerisine girdiğinizde taştan yapılar içerisindeki çeşitlü dükkanlar, hosteller ve cafeler arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Bunda bir sorun yok hatta kaybetmenizi öneriyoruz. Şehri gezerken şehrin tarihi dokusunu sonuna kadar hissederken aynı zamanda her köşe başında farklı güzellikte bir cafe veya restaurantla karşılaşmanız mümkün.

Sokakların dokusu çok iyi korunmuş durumda. Her köşede, kafanızı çevirdiğiniz her noktada farklı bir güzellik sizi bekliyor. Zaten zamanınızın bir kısmını burada geçireceksiniz. Aynı zamanda, belirlediğiniz yeme içme mekanlarına giderken ve Kotor Kalesine çıkarken buradan geçmek durumunda kalacaksınız.

Konum : Kotor Old Town

3 – Kotor Kalesi

Kotor Körfezi

Kalenin asıl adı Castle of San Giovanni. Ancak biz yazı boyunca Kotor Kalesi olarak anacağız kendisini. Kotor ile ilgili gördüğünüz o güzel fotoğraflar Kotor Kalesi ve kale yolundan çekiliyor. Ancak sanırım dünyada güzel şeylerin hiçbiri kolay elde edinmiyor mottosu burası için de geçerli. Çünkü Kotor Kalesine çıkmak için yaklaşık 1350 merdiven çıkmanız gerekiyor. Ve emin olun bu yazmaktan çok daha zor.

Kotor Kalesi Merdivenleri

Kaleye çıkmak için Kotor Old Town içerisinden girişi bulmanız gerekiyor. Açıkçası bu noktada bizce yeterli yönlendirme bulunmuyor. Ancak insan yoğunluğundan fark edebilir veya navigasyon uygulamasıyla girişini bulabilirsiniz. Kabaca tarif etmek gerekise Konoba Roma karşısındaki merdivenleri takip ederseniz çıkışı bulabilirsiniz.

Kaleye tırmanmak için en ideal zaman kesinlikle sabah erken saatler olacaktır. Çünkü sabah saatlerinde tırmanış yolu üzerine gölge vuruyor. Bu da sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Biz malesef erken kalkamayıp öğlene doğru tırmanışa başladık. Ve gerçekten çok zorlu bir yoldu. Tavsiye olarak yanınıza geceden dondurulmuş 1.5 – 2 litre su ve tepede yemek için ufak sandiviçler hazırlamanız olacak. Çünkü tepeye ulaştığınızda hemen oturup kalmak istiyorsunuz. Tam o anda soğuk su ve leziz yiyecekler sie enerji verecek. Çünkü fotoğraflarda kötü çıkmak istemezsiniz değil mi ? Bu arada unutmadan yolda veya tepede su/yiyecek alabileceğiniz bir mekan buunmuyor.

Kotor kalesine çıkış için kişi başı 8 € ödemeniz gerekiyor. Sabah erken saatlerde giderseniz ücretsiz geçebileceğiniz söyleniyor. Ama biz denemedik 🙂 Çıkış yolundayken fotoğraf çekebileceğiniz onlarca güzel alan gözünüze çarpacaktır. Unutmayın ki her güzel manzaranın muhtemelen biraz daha yukarıdan daha güzel bir açısı mevcuttur. Size önerimiz her alanda çok vakit kaybetmeden hedefe doğru ilerlemek ve belirle alanlarda fotoğraflara yönelmenizdir. Fotoğraf çekiminde tepe nokta hariç yolun yarısında karşınıza çıkan Church of Our Lady of Remedy önündeki düzlükten yararlanın.

Tepede ise sizi muhteşem bir Kotor Körfezi manzarası bekliyor. Farklı açılardan fotoğraflar çekerek hem 1350 merdiveni boşa çıkmadığınızı kanıtlayın hem de tüm yorgunluğunuzu atın.

Kotor Körfezi marina tarafı

Konum : Kotor Kalesi

4 – Kotor Aziz Tryphon Katedrali

Aziz Tryphon Katedrali

Kotor Old Town’da bulunan ve içini gezebileceğiniz güzel kilise/katedrallerin başında geliyor. İçerisinde ufak bir müzesi bulunuyor. Bizce katedralin en güzel yanı, ikinci katında bulunan balkonun Old Town’un en güzel fotoğraf noktalarından biri olması.

Bir Hırvat kilisesi olan kilisede aynı zamanda Aziz Trifon’un kemikleri ve eşyaları da sergileniyor.

Konum : Kotor Aziz Tryphon Katedrali

Kotor’da Görümesi Gereken Noktalar

Tito’nun Sözü : Bize Ait Olmayanı İstemeyiz, Bizim Olanı Vermeyiz!

Tito’nun Sözü

Kotor Old Town’a giriş yapabileceğiniz 3 adet kapı bulunuyor. Deniz tarafındaki kapının girişinde Yugoslavya’nın kurucusu Tito’nun meşhur sözü kazınmıştır. Dikkatinizi çekmeyebilir, ancak görmeden gelmeyin deriz.

Konum : Deniz Kapısı

Utanç Sütunu

Utanç Sütunu

Deniz kapısından girdiğinizde Üçgen bir heykel göreceksiniz. Burası Utanç Sütunu olarak kullanılmış tarih boyunca. Kotor’da suç oranı az olduğu için suç işleyenleri buraya getirip utandırıyorlarmış.

Konum : Utanç Sütunu

Saat Kulesi

Saat Kulesi

Deniz kapısı girişinde, utanç sütununun hemen yanında yer alıyor. Bizim için ilginç yanı 300 yıldır Avustralyalı bir aile tarafından bakımının yapılıyor olmasıydı. Avrupa’da daha heybetli saat kulelerini görmüştük.

Konum : Saat Kulesi

Piazza of the Arms

Piazza of the Arms yani Ordu Meydanı, saat kulesi ve utnanç sütununun bulunduğu meydandır.

Old Town-Kuzey Kapısı

Kuzey Kapısı

Kotor’da Osmanlı’dan kurtuluşu kutlamak için yapılan kapıdır. Biz şehre ilk bu kapıdan giriş yapmıştık. Osmanlı’nın yaptığı seferler halk tarafından da net bir şekilde biliniyor.

Konum : Kuzey Kapısı

Kotor Bazaar

Kotor Bazaar

Kotor Old Town’da bulunan ve hediyelik eşya alınması için kurulmuş bir pazar arıyorsanız mutlaka uğrayın. Ancak hediyelik eşya fiyatları dışarıdaki dükkanlara göre biraz daha pahalı. Ancak ilginç hediyelikler bulmak mümkün.

Konum : Kotor Bazaar

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi

Kotor Old Town’da bulunan Ortadoks kilisesidir. Çok da kiliseler şehri olmayan Kotor’da görülmesi gereken kiliselerin başında geliyor.

Konum : St. Nicholas Kilisesi

Kotor Tekne Turu

Kotor Körfezi – Tekne Turu

Kotor’da yapılacak etkinliklerin başında kesinlikle tekne turu geliyor. Tekne turu ile eşsiz Kotor Körfezi manzarısının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca tekne ile daha rahat gidebileceğiniz Perast ve Our Lady Of The Rock (Kayaların Leydisi) gibi güzel yerleri görme şansına erişebilirsiniz.

Tekne turuna çıkmak için Kotor Old Town’un hemen önündeki otopark ile park arasında kalan alana geçmeniz gerekiyor. Zaten tekneleri gördüğünüzde oraya doğru yönlenirsiniz. 2019 yılında kişi başı 15 € olarak toplu turlara katılabiliyordunuz. Turlar; Kotor -> Körfez turu -> Our Lady Of The Rock -> Perast -> Kotor rotasını takip ediyor. Sanırım 1-2 saat gibi bir süreci var.

Turlar için farklı tur şirketleri var. Biz tur için gittiğimizde toplu tur kalmamıştı. Biz ertesi gün gelmeye karar verdiğimizde ellerindeki özel tekne için bizden farklı bir aile ortak gidip gitmeyeceğimizi sordular. Toplu turla aynı fiyata 4 kişilik özel tura çıktık. Kaptanımız da çok ilgiliydi. Tur boyunca gördüğümüz yerlerle ilgili hikayeleri ve efsaneleri anlattı. Hatta körfezdeki bir boğazın Osmanlı akınlarından kurtulmak için zincir ile kapatıldığını da anlattı. Tabi bizim Türk olduğumuzu bildiği için bu detaya girdi. Bize karşı bakış açısı da gayet olumluydu. Hatta gezi sırasında tekneyi kullanmamıza ve fotoğraf çektirmemize fırsat verdi.

Our Lady Of The Rocks (Kayaların Leydisi)

Kayaların Leydisi

Perast’ın karşı tarafında bulunan iki adadan bir tanesi Our Lady of The Rocks. Diğer St. George adasında 12. yüzyıldan bir manasıtr mevcut ve ada özel mülk olduğu için ziyarete kapalı durumda.

St. George Adası

Our Lady Of The Rocks’a tekne turu dahilinde yarım saat gezme imkanı bulduk. Adada bir adet kilise ve bir adet de müze var.

Perast

Perast Marina

Aslında Perast konusunda detaylı bilgi verebilecek noktada değiliz. Çünkü dediğimiz gibi sadece tekne turu dahilinde gezme fırsatı bulduk. O anda da gezmeyi planladığımız St. Nikola Kilisesinin kulesi de kapalıydı. Açık olduğunu yakalarsanız mutlaka görün deriz. Girmek için Perast şehir müzesi bileti alabilirsiniz 4 €’ya. Bu bilet ile hem müzeyi gezip, hem de çan kulesine çıkabilirsiniz.

St. Nikola Kilisesi

Ancak sokakları ve dokusu gayet güzel bir şehir. Biz yemek yemesek de güzel restorantları bulunuyor. Şans vermek isterseniz 1 gece geçirilebilir bir yerdi bize göre. Bu arada illa tekne ile gitmeniz gerekmiyor. Kara yolu ile de ulaşabilirsiniz.

Budva

Budva aslında tek başına gezilebilecek ve ayrı bir yazısı olabilecek bir yer. Ancak biz sadece 1 günlüğüne gezmeye gitik. Kotor otogarından 3.5 €’ya bilet alarak gidebiliyorsunuz. Yol yarım saat sürüyor.

Budva aslında tam bir sahil kenti ve eğlence anlamında çok daha ünlü bir şehir. Çoğu beach eğlence olarak happy hour düzenleyerek tüm günü plajda geçirme fırsatı tanıyor ve girişte yiyecek ve alkol içeren tüm gün geçerli bilet alabiliyorsunuz. Ancak bizim otelimizin önünde plajı olduğu için ve daha sakin bir tatil istediğimiz için biz Budva’da konaklamayı tercih etmedik. Biz denize girmesek de sizin için popüler plajlarından bahsedelim;

 • Mogren Beach
 • Ploce Beach
 • Jazz Beach
 • Vecici Beach

Budva diyince çoğu kişinin aklına balerin kadın olarak adlandırabileceğimiz Statua Ballerina geliyor. Biz de gidip fotoğrafladık tabii ki.

Konum : Statua Ballerina

Bunların dışında, M.S. 9.yy dan kalma City Walls‘da gün batımını seyretmenizi ve ünlü hisarı La Citadel‘i görmenizi tavsiye ederiz. Açıkçası daha derinlemesine gezmediğimiz için Budva hakkında ahkam kesmek istemiyoruz. Ancak amacınız deniz tatili ve gece hayatı ise Budva sizin için daha uygun olabilir.

Genel Değerlendirme

Özetle değerlendirmek gerekirse Kotor’da balayı bizim kesinlikle pişman olmadığımız hatta çok memnun kaldığımız bir deneyim oldu. Sakin, huzurlu ve bir o kadar da güzel bir balayı/tatil istiyorsanız Kotor kesinlikle sizin için biçilmiş kaftan. 2021 yılı içerisinde Avrupa birliğine gireceği için güncel durumu takip etmekte fayda var. Çünkü bu 2020 içerisinde gidilebilme durumu riskli Corona Virüsü sebebiyle. Ancak 2021 yılında da Vize durumu ortaya çıkabilir. İyi takip etmek lazım.

Ancak her koşulda seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven biriyseniz Kotor’u olabildiğince yüksek sıradan listenize ekleyin deriz. Ekonomik, tarihi ve çok güzel bir tatil sizi bekliyor olacak.

Eğer daha önce gittiyseniz ve bu yazımız sonrası gitmeyi planlıyorsanız yorumlarda buluşalım.

Paylaş: