Karantina Günlerinde Netflix’te İzlenecek 10 Dizi & Film

Covid-19 virüsü nedeniyle evde geçirdiğimiz şu günlerde kafanızı dağıtacak şahane dizi&film önerileriyle karşınızdayız.

Yaklaşık 15 günden beri biz de evden dışarı ihtiyaç duymadıkça çıkmıyor ve çoğunlukla Netflix’te merak ettiğimiz veya normal zamanda fırsat bulamadığımız film veya dizileri izlemekten keyif alıyoruz. Listedekilerin bazılarını son 1 yıl içinde izledik, sizler için favorilerimize göre sıraladık. Ayrıca merak edenler için IMDb’de olanların puanlarını da görebilirsiniz.

Sizler hangilerini izlediniz veya başka önerileriniz varsa bizlerle paylaşın 🙂

Öncelikle favori dizilerimizle başlayalım…

1.Stranger Things (IMDb: 8.9)

Netflix Orijinal yapımlarından biri olan Stranger Things, gizemli,fantastik aynı zamanda bilim kurgu içeriğiyle bizleri 80’li yıllara götürüyor. Dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesinin hikayesini anlatıyor. Biz çok geç izlemeye başladık ve bir çırpıda ilk 3 sezonu bitirdik. Heyecanla 4.sezonu bekliyoruz!

2.Dark (IMDb: 8.6)

Netflix’in ilk Alman dizisi olan Dark, içerisinde suç, gizem ve dram türlerini barındıran etkileyici bir yapım. Dizinin konusu iki küçük küçük çocuğun kaybolduğu bir Alman kasabası olan Winden’ı işlemektedir. 3 farklı evrenden oluşan dizide bölümler ilerledikçe kimin kim olduğunu aklınızda tutmanız oldukça güç. Bu nedenle diziyi izlerken kalem kağıtları hazır tutmanızı öneririz 🙂 Gerilim ve suç ve bilim-kurgu türünde dizi sevenlere şiddetle tavsiye ederiz.

3.La Casa De Papel (IMDb: 8.7)

Diziyi hala izlememiş olmadığınızı düşünmesek de konusunu bi yine de özetleyelim:) Dizi El Profesör lakaplı bir adamın ekibiyle birlikte İspanyol Kraliyet Darphanesi soygununu anlatıyor. Dizinin en dikkat çekici noktası ise ekipte yer alan kişilerin isimlerinin Dünya’nın önemli şehirlerden oluşmasıdır. Meraklılarına söyleyelim dizinin 3.sezonu 4 Nisan’da geliyor.

4.Atiye (IMDb: 7.8)

Netflix Türk dizileri olarak en başarılı bulduğumuz diğer bir yapım Atiye, başarılı oyunculukları,kurgusu ve gizemli anlatımıyla sizi kendine çekmeyi başarıyor. Dizinin konusu, İstanbul’da yaşayan ve ressam olan Atiye, çocukluğundan itibaren çizdiği sembolü bir gün Göbeklitepe’de olduğunu öğrenir. İlk fırsatta bölgeye giden Atiye, Göbeklitepe’de babasının çalışmalarını devam ettiren Erhan ile tanışır. İlk başlarda bu durumu her iki taraf inanmasa da Atiye’nin ve Erhan’ın hayatı bu kesişmeden sonra artık değişecektir.

5.Narcos (IMDb: 8.8)

Dizide tüm dünyanın yakından tanıdığı suçlulardan olan Pablo Escobar’ın hayatının anlatılmaktadır. Türkiye’de en çok izlenen yabancı diziler arasında yer alan Narcos, oyunculukları, mekanları, kurgusu ve müzikleriyle gerçekten izlenilesi bir yapım. Ayrıca bu tarz dizi severleri için diğer uyuşturucu baronlarının hayatının anlatıldığı Narcos:Mexico ve El Chapo dizilerini de şiddetle tavsiye ederiz.

6.The Haunting Of Hill House (IMDb: 8.6)

Netflix’in orjinal içeriklerinden biri olan ve 10 bölümden oluşan The Haunting of Hill House, Shirley Jackson’ın aynı adlı ünlü kitabının modern bir uyarlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizide Crain ailesi 1992 yazında Tepedeki Ev olarak bilinen köşke taşınırlar. Hugh ve eşi Olivia Crain, çocukları Steven, Shirley, Theodora (Theo), Luke ve Eleanor (Nell) ile evde pek de huzurlu olmayan şekilde yaşamaya çalışmaktadır. Dizi bu evde geçen paranormal olayları konu almaktadır. Kesinlikle son zamanların en iyi korku-gerilim içerikli dizilerinden olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür dizileri seviyorsanız mutlaka izleyin.

7.Rise of Empires: Ottoman (IMDb: 8.1)

Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli Sultanlarında Fatih Sultan Mehmet’in ( II. Mehmet) İstanbul’un fethedişini anlatan belgesel – mini dizi türünde, görsel efektleriyle büyüleyen mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Bu konuda yapım ekibinin Amerikan olmasının da etkisi büyük. Söylemeden geçmeyelim dizinin dili İngilizce ve Türk oyuncuların aksanları oldukça başarılı.

8.Messiah (IMDb: 7.9)

Dizi, ilk olarak Suriye’deki iç savaşla başlıyor ve burada topluma vaaz veren genç bir adam, kendisine hiçbir zaman Mesih demese de gerçekleştirdiği mucizelerle ve söylemleriyle insanların kendisine bağlıyor. Herkes onun Mesih olduğunu düşünüyor. CIA ajanı Eva Geller ise toplumları kargaşaya sürükleyen bu genç hakkında her şeyi araştırmaya başlıyor. “Al Masih gerçekten gönderilen Mesih mi yoksa toplumları kargaşaya sürükleyecek bir sahtekar mı?” gibi kafamızda soru işaretleriyle ilk sezonu bitirdi. Şimdiden meraklılarına söyleyelim dizinin 2.sezonu iptal edildi.

9.You (IMDb: 7.9)

Yine Netflix orjinal yapımlarından biri olan dizi en başarılı suç, dram ve gizem türünde karşımıza çıkıyor. Konusu ise; Zeki bir kişi olan, New York’ta yaşayan Joe ve onun çalıştığı kitapçıya gelen Beck’in hikayesini anlatıyor. Biz de yeni başladık ilk bölümden gizemli ve sürükleyici olmasını sevdik.

10.Freud (IMDb: 6.7)

19. yy’da Viyana’da geçen dizi Sigmund Freud’un hayatını konu anlatan Netflixin ilk orjinal Avusturya yapımı. Dizinin konusu ise terör estiren bir seri katili bulabilmek için polis müfettişi Kiss ile medyum Fleur Salome’la iş birliği içine giren ünlü psikanalist Sigmund Freud’u anlatıyor.

Yukarıda bahsettiklerimiz dışında merak ettiğimiz diziler;

  • The Witcher
  • Altered Carbon
  • Grace and Frankie
  • Locke & Key

Şimdi de sıra filmlerde…

1.Umudunu Kaybetme (IMDb: 8.0)

Milyoner yatırımcı Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesini anlatan film. Başrolünde ise Will Smith ve kendi oğlu yer alıyor. Filmd çaresizlikler ve kötü şans karşısında yıkılmadan umudunu kaybetmeden çalışan bir babanın hikayesi anlatılıyor.

2.Rüzgarı Dizginleyen Çocuk (IMDb: 7.5)

Film gerçek bir hayat hikayesini konu alıyor ve William Kamkwamba ve Bryan Mealer’ın aynı adlı çok satan kitabından uyarlanmıştır. Malavili’de kıtlıkla savaşan köyünü kuraklıktan kurtarmak için babasının bisikletinden rüzgar jeneratörü inşa eden William’ın, gerçek hikayesini anlatıyor.

3.Bird Box (IMDb: 6.7)

Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz. Nehir kenarında terk edilmiş bir evde kalan aile, bugünlere her adımlarını planlayarak gelir. Ailesini güvende olabilecekleri bir yere götürmenin hayalini kuran Malorie ve çocukları için artık gitmedir. Ancak bu yolculuk oldukça tehlikelidir. Tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Her şeyden önemlisi de yolculuk sırasında ne olursa olsun gözlerinin bağlı olması gerekir. Zekalarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenerek çıktıkları bu yolculukta Malorie ve çocukları yalnız değildir. Peki onların peşinde olan insan mı, hayvan mı, yoksa bir canavar mıdır?

4.Ölümlü Dünya (IMDb: 7.7)

Absürt komedi seviyorsanız bu film tam size göre. Ali Atay’ın da yönetmen imzası taşıdığı film kara komedi tarzında Türk sineması için unutulmayacak yapımlardan. Sinemada izlenip evde canınız sıkıldığında tekrar tekrar açıp gülmek için tavsiye ediyoruz. Çoğu replikleri aklınıza kazınacaktır 🙂

5.Yedinci Koğuştaki Mucize (IMDb: 8.3)

Bu filmi izlemeden önce mendilleri hazırlayın ve ağlamaya hazır olun. Unutulmaz Türk yapımlarından Babam ve Oğlum’u sevdiyseniz bu film tam size göre. Film, haksız yere hapise atılan akli dengesi yerinde olmayan bir baba ve kızının acıklı hikayesini anlatıyor. Hikayenin oyuncularında performansıyla da başarıyla işlendiğinden bahsedebiliriz.
Ayrıca filmin “Miracle in cell no.7” isimli 2013 yapımı Güney Kore filminden uyarlama olduğunu da hatırlatalım.

6.Marriage Story (IMDb: 8.3)

Marriage Story, evli bir çiftin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini konu ediyor. Tüm ilişkilerde yaşanan problemler bu filmde gözler önüne seriliyor. Başrol oyuncularının oyunculukları ise oldukça başarılı ve bu kadar klişe filmde insanı etkiliyor.

7.Six Underground (IMDb: 6.1)

Film kendilerini ölü olarak göstererek kanun dışı yollarla suçluları avlayan 6 kişilik milyarder grubunun hikayesini anlatmaktadır. Aksiyon ve gerilim sevenlerdenseniz bu filmi izlemelisiniz.

8.Gerald’s Game (IMDb: 6.6)

Stephen King’in Oyun adlı romanından uyarlanmıştır. Jessie ve Gerald, bir hafta sonu ilişkilerine hareket katmak için ıssız bir göl evine gitmiştir. Gerald, Jessie’yi yatağa kelepçelemiştir fakat Gerald’ın bir kaza sonucu bu seks oyunu bir kabusa dönüşür. Elleri yatağa kelepçeli halde kalan Jessie zihniyle verdiği savaşla birlikte hayatta kalma çabasıyla karanlık sırlar ve seçimlerle baş başa kalır.

9.The Platform (IMDb: 7.0)

Her katta ceza olarak ya da kendi isteğiyle bulunan insanların, yukarıdan aşağı hareket eden bir platform üzerinden yemek yemeye çalıştıkları ve katlar arttıkça açgözlülük yüzünden insanların birbirine zarar vermeye başladığı bir ortamda yaşanan olayları konu alan film oldukça etkileyici.

10.Kelebekler (IMDb: 7.5)

Birbirlerinden uzakta yaşayan ve birbirlerini pek tanımayan üç kardeşin 30 yıldır görüşmedikleri babalarından gelen telefonun ardından köylerinde yeniden bir araya gelmelerini ve birbirlerini yakından tanımaya başlamalarını anlatır.

Yukarıda bahsettiklerimiz dışında merak ettiğimiz filmler;

  • The Two Popes
  • Roma
  • Irishman
Paylaş: