İnternette Zaman Geçirebileceğiniz Siteler

Sanıyoruz ve umuyoruz ki bir süredir herkes evinde zaman geçiriyor ya da geçirmeye çalışıyordur. Açıkçası biz evden çıkmadan hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Dışarı ile tek kontağımız genellikle market oluyor. O da haftada bir kez falan herhalde. Tabi bu kadar süre evde olmak, zamanla yapılacakların tükenmesine ve yeni zaman geçirme yöntemleri bulmamıza sebep oldu. Bu yazımızda da internette zaman geçirebileceğiniz siteler ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyoruz. Bunlar farklı yazılardan, videolardan bulduğumuz sitelerin bizim filtremizden geçmesi sonucu ortaya çıkanlardır. Umarım sizler de beğenir ve faydalanırsınız. Yazı sonunda yararlandığımız kaynakları bulabileceksiniz. İsterseniz başlayalım.

İnternette Zaman Geçirebileceğiniz Siteler

1 – Little Alchemy 2

İnternette zaman öldürmek istiyorsanız gerçekten ilginç bir alternatif kendisi. Siteye girdiğinizde belli başlı şeyler veriyor. Siz de bunları birleştirerek farklı keşifler yapıyorsunuz. Her keşfettiğiniz sizin envanterinize geçiyor. Ve sonraki keşiflerde bunları da kullanarak farklı şeyler keşfedebiliyorsunuz. Örneğin toprak ve ateşi birleştirip lav elde edin. Sonra lav ve suyu birleştirince buhar elde edeceksiniz. Sonra buhar ile toprağı birleştirip gayzer elde edin. Gördüğünüz gibi sınır yok.

2 – Akinator

Karşınızda bağımlılık yaratacak bir oyun daha. Sitede oyuna başadığınızda, aklınızdan bir karakter, obje veya hayvan tutmanız isteniyor. Sonra ise sistem sorular sorarak aklınızdakini tahmin etmeye çalışıyor. Ben zor olması açısından Alex de Souza tutmuştum. Bir süre sorular sordu. 2. tahmininde doğru bildi. İyi zaman geçirilebilir. Ayrıca dilerseniz Türkçe dil desteği de bulunuyor. Bu arada ben dil İngilizce iken oynadım. Ona rağmen bulması şaşırtmıştı.

3 – 100.000 Stars

Siteye girdiğinizde size evrendeki yıldızları gösteriyor. Ve dilerseniz kendiniz fare yardımı ile gezebilir ve gördüğünüz yıldızlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Veya sitenin sizin için hazırladığı tura katılabilirsiiz.

4 – The Useless Web

Eğer siteden siteye geçerek farklı ve ilginç siteleri keşfetmek istiyorsanız bu size sizin için yapılmış. Siteye girdiğinizde sizi rastgele ilginç sitelere yönlendiriyor. Uzun bir süre ekrana bakarken bulabilirsiniz kendinizi.

5 – Geoguessr

Bir coğrafya tahmin oyunu ile karşı karşıyayız. Siteye girdiğinizde sizi üye olmaya davet ediyor. Üye olmadan da oynayabiliyorsunuz ancak daha kısıtlı bir sürümünü. Oynamaya başladığınızda Google maps üzerinden bir konumda başlıyorsunuz. Sonrasında etrafınızdaki gördüklerinize göre nerede olduğnuzu tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Araçlar, mimari, bitki örtüsü gibi etmenler sizin için ipuçları olacak. Bizim denememizde bir teknoloji dükkanı gördük. Google’a yazdığımızda Arjantin’li bir firma olduğunu keşfettik. Ancak amaç olabildiğince yakını bulmak. Tahminimiz 2 km yakınlıkla doğru çıktı. Başlangıç için gayet iyiydi.

5 – Find the Invisible Cow

Bomboş bir ekranda fare imleci gezdirerek inekten çıkan sesin artıp azalmasına göre ineği bulmaya çalışıyorsunuz.

6 – Pointer Pointer

Ekranda imlecinizi gezdirin ve istediğiniz noktada sabitleyin. Site sizin için internetten imlecinizi gösteren insan kareleri çıkarıyor. Kısa süre vakit geçirmek için iyi bir site.

7 – Chrome Music Lab

Eğer müzik dinlemeyi seviyorsanız belki müzik yapmak da hoşunuza gidebilir. Site üzerinde onlarca farklı yol ve enstrüman ile müzik yapabilir ve bu müziklere kendi sesinizi ekleyebilirsiniz.

8 – Free Rice

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından onay görmüş bu site, size İngilizce kelimeler veriyor ve anlamının aşağıdaki şıklardan hangisi ile aynı olduğunu soruyor. her doğru cevap için kasesine on pirinç tanesi atıyorsunuz. Bu pirinç taneleri de gerçekten sponsorlar sayesinde ihtiyaç sahipleri ile paylaşılıyor.

9 – Movie Music Quiz

Arkadaşlarınızla da oynayabileceğiniz bir oyunla karşınızdayız. Bu oyunda site tarafından bize dinletilen müziğin şıklardaki hangi filme ait olduğunu bilmek. Farklı zorluk dereceleri seçilebiliyor. Ayrıca isterseniz siz hiç şık verilmesin ve siz filmi yazın yada mikrofona söyleyin. Zorluk derecesi tamamen size bağlı. Dikkat, bağımlılık yaratır 🙂

10 – Weave Silk

Fare ile çizdiklerinizi site yardımı ile bir sanat eserine dönüşebilir. Sizin çizdiklerinizi site farklı şekilde çiziyor ve simetrik olarak aynısından bir tane daha yapıyor. Bu sayede simetrik şeyler çizerken farklı görsellikler yakalamak mümkün. Hatta bu yazının görselini de orada hazırladık 🙂


Biliyoruz biz gibi siz de evinizde sıkılıyorsunuz. Ancak hepimizin iyiliği için #Covid-19 sebebiyle evde kalmanız çok önemli. Umarız ki bu yazıyı okuduğunuzda bir hastalık sebebi ile zorunluluktan değil canınız sıkıldığından evde kalıyorsunuzdur.

Eğer sizin de bildiğiniz siteler varsa bize yazar mısınız ? Yorumlarda sizi bekliyoruz.

Yararlandığımız Kaynaklar :

Paylaş: