Airbnb Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Yurt dışı tatil planı yaparken belki de çoğu kişinin en çok gözünün korktuğu nokta konaklama durumudur. Genellikle hiç yurt dışına çıkmayan kişilerin bizlere sorduğu sorular bellidir.

 • Yurt dışında nerede kalınır?
 • Yurt dışında otel nasıl bulunur?
 • Yurt dışında evde nasıl kalınır?

Aslında bu tarz soruların kafanızda oluşması kesinlikle normal. Çünkü biz de yurt dışına çıkmadan önce kafamızdaki asıl sorular bunlardı. Bizde bu sorulara kendi yaptığımız araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgiler dahilinde yanıtlar vermeye karar verdik.

Bu yazıda da bu cevaplardan ilk olan Airbnb Nedir, Airbnb Nasıl Kullanılır sorularına cevap vermek adına bu yazıyı hazırlıyoruz.

Airbnb Nedir ?

Airbnb

Airbnb, dünyanın neredeyse tamamında faaliyet gösteren ve seyahatlerinizde farklı kişilerin evlerini kısa süreli olarak kiralamanızı sağlayan bir hizmettir. Bizim açımızdan en önemli özelliği tüm bir daireyi kiralama imkanı sunması ve ev rahatlığını yurt dışında edinebilme imkanı tanımasıdır. Biz kendi gezilerimizde öncelikle Airbnb kullanımı ile ilgili araştırma yapıyoruz. Çünkü bütün evi kiralamak bize daha kullanışlı geliyor.

Prag Gezi Rehberi – Gezmelere Doyamadık

Airbnb Kullanmanın Avantajları

 • Bütün evi kiraladığımız için mutfak ve banyo tekil kullanımda oluyor
 • Otellere göre daha rahat ve kullanışlı evler bulunabiliyor
 • Görece daha uygun konaklama imkanı erişiliyor
 • Çok şık ve merkezi evler bulunabiliyor

Açıkçası eğer siz de çift olarak gezi planı yapıyorsanız ve hostel kültürü size çok uygun değil ise bize göre siz de Airbnb kullanmaya başlamalısınız. Peki ama Airbnb nasıl kullanılır diyorsanız yazıya devam edelim.

Airbnb Nasıl Üye Olunur ?

Airbnb kullanımı ile ilgili anlatılması gereken en önemli nokta tabi ki üye olma süreci hakkında olacaktır. Airbnb üye olmak için öncelikle aşağıdaki linki kullanırsanız, ilk konaklamanızda 130 TL kazanacaksınız. Hem de bizim gezilerimize de ufak bir katkı yapabilirsiniz.

Airbnb Üye Ol !

Linke tıkladıktan sonra ise sağ üst köşeden Kayıt Olun butonuna tıklayarak aşağıda görebileceğiniz gibi, ister mevcut hesaplarınızla ister ise mail adresiniz ile üye olabilirsiniz.

Airbnb Üye Olma

Airbnb Nasıl Kullanılır ?

Üyeliğiniz tamamladığınız için artık ilk seyahatinize hazırsınız demek ki. Artık sırada ilk yurt dışı konaklama ile ilgili araştırma yapmak var. Araştırma yapmak bize göre kesinlikle çok önemli. Çünkü kalacağınız ev ile ilgili özellikler, evin konumu ve kullanıcı yorumlarını dikkate alarak seçim yapmak, sonrasında sürpriz ile karşılaşılmayı engelleyecektir.

Not : Bu yazıda sadece ev kiralama ile ilgili kısımlar ele alınacaktır. Ayrıca isterseniz etkinlik ve farklı konularda da sipariş geçebilirsiniz.

Öncelikle ilk olarak ana sayfadaki evler sekmesine tıklayarak aramaya başlayabilirsiniz. Daha sonra da gitmeyi planladığınız şehri yukarıdaki arama barına yazarak ilk aramanızı gerçekleştirin. Daha sonra ise aşağıda belirttiğim alanda yer alan filtreleme seçeneklerinden kendinize uygun filtrelemeleri gerçekleştirin.

Filtreleme Yapın

Buradaki filtrelemeleri sırasıyla incelemekte fayda var. Tarihleri, kişi sayısını girdikten sonra Ev türü seçeneğine bakın diyoruz. Biz bu noktada yerin tamamı seçeneğini seçiyoruz. Bu sayede bütün evi kiralıyoruz ve başka birileri ile mutfak, banyo gibi alanları paylaşmak orunda kalmıyoruz. Ancak siz maliyet düşürmek isterseniz Özel Oda seçeneğini de seçebilirsiniz. Bu karar tamamen kişisel aslında.

Ev Türü Seçimi

Sonrasında ise Daha Fazla Filtre sekmesinden ev ile ilgili olmazsa olmaz seçeneklerinizi belirleyin. Özellikle çok kişi kalacaksanız yatak sayısı, yatak odası sayısı gibi seçenekleri ele alabilirsiniz.

Aşağıdaki çıkan listeden tek tek bakarak yurt dışı tatilindeki evinizi seçme için artık hazırsınız. Burada artık gecelik ücret, kullanıcı puanları ve konumuna göre seçi yapmalısınız. Burada önemli noktaların başında bize göre evin konumu geliyor.

İpucu : Evinizi merkeze ve/veya metroya yakın seçerek zaman ve ulaşım ücretinden tasarruf edebilirsiniz. Bunun için aşağıda görebileceğiniz gibi haritayı kullanarak o bölgedeki evlere bakabilirsiniz. Kırmızı ile seçilmiş alanı tıklayarak harita gezerken solda gösterilen evlerin değişmesini sağlayabilirsiniz.

Harita üzerinden konum olarak ve fiyat olarak beğendiğiniz eve tıkladığınızda ilk olarak sol tarafta yer alan ödeme detaylarına bakmanızı öneririz. Çünkü gecelik ödeme haricinde hizmet bedeli ve temizlik ücreti de alabiliyorlar. Bunlar ödeyeceğiniz ücreti direkt etkileyeceği için gör ardı etmeyin.

Ayrıca ilk girdiğinizde daire ile ilgili dikkat çeken özellikler sayfanın en üstünde yer alıyor. Buradaki detayları beğendiyseniz detaylı olarak incelemeye koyulabilirsiniz.

Dikkat : Kullanıcı yorumlarını okumak size ev ile ilgili bilgiler verebilecektir. Bu sebeple beğendiğiniz evlerle ilgili yorumları okumaktan kaçınmayın.

Eğer evi beğendiyseniz en alt kısımda iptal seçenekleri ile ilgili bilgileri inceleyin deriz. Bu sayede ne zamana kadar iptal edebileceğinizi görebileceksiniz. Unutmayın genellikle hizmet bedeli iade edilmez.

Tüm bunların sonunda evi beğendiyseniz ve tutmaya karar verdiyseniz rezervasyon yap diyerek adım adım ilerleyin. Sonraki adımda sizden sizinle birlikte gelecek kişinin bilgileri istenecektir. Bu kısmı da doldurmanız, sorun yaşamamanız adına yararlı olacaktır. Çünkü evler doğal olarak kalacak kişiye göre para alıyor.

Adımları ilerlettiğinizde ise sizden ödeme yapmanız istenecektir. Ödeme sonrası size rezervasyonunuz ile ilgili mail gelecektir. Sonrasında da ev sahibiniz ile iletişime geçebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Özellikle ulaşım ve benzeri konularda yardım istemekten çekinmeyin. Yardımcı olacaklardır. Çünkü sonrasında puan vereceksiniz. Size verilecek hizmeti kullanmaktan çekinmeyin 🙂

Airbnb’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Airbnb güvenli midir, kesinlikle evet ! Ancak siz yine de yorumları okuyarak, puanlara dikkat ederek rezervasyon yapın.
 • Eve giriş-çıkış saatlerinize dikkat edin. Eğer bir uyuşmazlık var ise ev sahibi ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Eğer ev boş ise sizi önceden kabul edeceklerdir.
 • Ev kurallarına bakarak hareket edin ki ev sahibi ile sorun yaşamayın.
 • Evin konumunu çevrimdışı olarak kayıt edin. Bu eve ulaşmanızı çok hızlandıracak ve kafanızı rahatlatacaktır.
 • Ev sahibine eve tahmini ulaşma zamanınızı gitmeden bildirin. Bu sayede gittiğinizde ev sahibi hazır olsun.

Genel Değerlendirme

Genel olarak baktığımızda Airbnb sizin için uygun fiyata, konforlu ve şık evler sunuyor. Eğer yorumları olumlu ise ve evin konumu güzel ise evi tutmanızda bir problem olmayacaktır. Cesaretiniz toplayın ve evinizi tutun hemen 🙂

Paylaş: